ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
TSE ve HYB Danışmanlık Adl Belge
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

TSE Belgesi Danışmanlık Hizmetleri

Hizmet yeterlilik belgesi anlamı nedir?Adl Belge TSE belgesi veya TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi almak isteyen firmalara çeşitli konseptlerde danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık tipleri temel olarak iki çeşide ayrılmaktadır.

TSE Belgelendirme süreç danışmanlığı fazla maliyete girmek istemeyen, TSE çalışmalarını kendi yürütmek isteyen fakat neyi nasıl yapacağını bilemeyen firmalara yardımcı olmak için oluşturulmuş cüzi maliyetli kısaca uygun fiyatlı danışmanlık hizmetlerini kapsamaktadır. Bu seçenekte TSE ve TSE HYB Belgesi almak isteyen kuruluşlara sadece yol gösterilmektedir.

TSE tam kapsamlı danışmanlık hizmeti ise, TSE ve TSE Hizmet Yeterlilik Belgelerini almak isteyen fakat bunun için ne gerekli zamana nede bu işlere ayıracak personeli olmayan firmalara yönelik tam kapsamlı danışmanlık çeşididir. Bu danışmanlık süresince işletmenizde bulunan tüm kalite yönetim sistemi eksiklerini, gerekli evrakları ve dokümantasyon yapısını sizler adına oluşturuyoruz. Bununla birlikte TSE' ye başvuru, gerekli standardın temini ve yapılması gereken tüm evrak çalışmalarını Adl Belge olarak biz yapıyoruz. Siz sadece bize gerekli bilgileri ve TSE' nin işletmenizden talep etmekte olduğu yapısal değişiklikleri yani işyeriyle ilgili gerekiyorsa tadilat, laboratuvar malzemeleri, jenaratör, elektrik projeleri gibi (eğer isteniyorsa) temin ediyorsunuz.

TSE Nedir?

TSE kısaca Türk Standardları Enstitüsü'nün kısa ifadesidir. Üretilen ürün veya sunulan hizmetlerinizin TSE standardlarınca belirtilen minimum kalite şartlarını karşılaması gerekmektedir. Bir rün veya hizmete ait TSE belgesinin bulunması demek, Türk Standardları Enstitüsünce sahip olduğunuz ürün ve hizmetlere ait tüm süreçler ve nihai ürün ya da hizmetlerin olması gereken minimum kalite şartlarını karşılıyor olması anlamına gelmektedir.

TSE Standardlarının Genel Yapısı

Genel yapı itibariyle TSE standardları birkaç bölümden meydana gelmektedir. Doğrudan TSE almak isteyen firmayı ilgilendiren ana şartlar; işyeri ile ilgili şartlar, personel ile ilgili şartlar olarak iki ana kategoriye ayrılır. İşyeri ile ilgili şartlar içerisindeyse ekimanlar, makinalar, kalite yönetim sistemine bağlı dokümantasyon yapısı ve personel ile ilgili şartlar içerisindeyse çalışanlara ait formlar, özlük dosyaları, portör muayeneleri, sabıka kayıtları, mesleki yeterlilik belgeleri, sorumlu yönetici belgeleri gibi çalışanlara ait şartları içermektedir.

TSE Standardlarını Nasıl Temin Edebilirim?

TSE standardlarını Standard Arama sayfasından arama alanlarını doldurarak temin edebilirsiniz. Standardı satın almak için sisteme üye olarak giriş yapmanız, ilgili standardı bulup, doğruluğundan ve geçerli olduğundan emin olduktan sonra sepete ekle diyerek kredi kartıyla ödemesini yaparak bilgisayarınıza indirebilir ve TSE başvuru hazırlık çalışmalarınız için kullanabilirsiniz.

TSE Belgesi Nasıl Alınır?

TSE Belgesi veya TSE HYB yani TSE hizmet yeterlilik belgesi için öncelikle işinize ait ilgili standardı bulmanız ve temin etmeniz gerekir. İhtiyacınız olan TSE standardını temin ettikten sonra, bu standartta TSE' nin belgelendirme için sizden istemiş olduğu şartların tamamını görebilirsiniz. Gerekli TSE belgelendirme şartlarını ilgili standarda göre hazırlandıktan sonra TSE' ye başvuruda bulunarak belgelendirme denetimi için tarih alabilirsiniz.

Size verilen TSE denetim tarihinde TSE denetçileri tarafınca işyerinizde gerçekleştirilecek denetim sonrasında uygun görülürseniz TSE belgenizi bildirilen tarihte TSE' den teslim alabilirsiniz. Peki denetimde eksikler olursa? Bu durumda TSE size denetim raporunda eksikleri bildiren bir liste verecektir. Bu listede yer alan eksikleri gidererek tekrar TSE den yeni bir denetim tarihi başvurusunda bulunursunuz.

TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Aslında bu sorunun cevabı kendi içerisinde cevaplanmaktadır. Hizmet verdiğiniz işyerinizin TSE standardına göre yeterli seviyede olması halinde Hizmet Yeri Yeterlilik (HYB) belgesi alabilirsiniz. Peki hizmet yerinizin TSE nezdinde yeterli olduğunu nasıl analayacaksınız? Bunun için hizmet verdiğiniz sektöre özel hazırlanmış TSE standardını satın alarak, Türk Standardlar Enstitüsü' nün sizin sektörünüzle ilgili beklentilerinin neler olduğunu görebilir ve satın aldığınız standardın içerisinde yazılı şartlar için hazırlanıp hazırlanamayacağınızı görebilirsiniz. Çalışanlar ve işyeri şartlarınız TSE standardında istenenleri karşılıyorsa TSE' ye başvuruda bulunarak denetimleri başarıyla geçerek "Hizmet Yeterlilik Belgesi TSE-HYB" alabilirsiniz.

TSE Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar

TSE belgesi almak için gerekli şartları gösteren ve anlaşılmayacak boşluk bırakmadan etraflı, detaylı şekilde açıklayan doküman kitapçıklarına TSE Standardı denilmektedir. İş kolunuza (sektörünüze), yaptığınız işe uygun hazırlanmış TSE standardını satın alarak TSE için gerekli şartların neler olduğunu en sağlıklı şekilde öğrenebilirsiniz.

TSE Belgesi Nedir? TSE Belgesi Almak Zor mu?

TSE Belgesi TSE standardlarına uygun ürün ve hizmetlerin TSE tarafından yapılan denetimlerle ilgili standarda uygun olduğunu gösteren belgedir. Ciddi bir yaklaşım ve titizlike hazırlanıldığında TSE belgesi almak zor değildir. TSE ürün belgelendirme süreçleri hizmet yeterlilik belgesi alımından nispeten daha zordur. Çünkü üretim çok daha geniş kaynakların kontrolünü gereketirmekte, hizmet ise sadece hizmete yönelik şartların sağlanmasını gerektirmektedir. Doğru bir planlama ve disiplinli çalışma ile TSE belgesinin alınması zor değildir.

TSE ürün belgesi ve HYB hizmet yeterlilik belgesi olmak üzere iki ayrı tipte belge vermektedir. Yaptığınız iş teknik servis hizmeti, personel öğrenci taşımacılığı gibi ürün değilde bir hizmet sunuyorsa başvurmanız gereken TSE belgesi TSE HYB olacaktır. Bununla birlikte bir üretim yapıyor ve çeşitli ürünler imal ediyorsanız o zaman başvurmanız gereken TSE ürün belgelendirmedir.

Ancak yukarıdaki durum haricinde üretim yapılıyor olsa da TÜM FİRMALAR verdikleri hizmet kalitesini ispatlamak amacıyla HYB Hizmet Yeterlilik Belgesi alabilirler. Kısaca belirtmek firmalar gerekirse müşteriye ürünlerle birlikte bir hizmette sunuluyorsa tse hizmet yeterlilik belgesi alabilirler.

Aradınız Fakat İşinizle İlgili Standardı Bulamadınız

Bu durumda ya standardı yanlış arıyor veya bulamıyorsunuz ya da sizin sektörünüze yani yaptığınız işe uygun bir TSE standardı henüz hazırlanmamış demektir. Böyle durumlarda ürünlerinize TSEK belgesi verilmektedir. TSEK belgesi almak için aslında siz TSE' ye ürününüz ile ilgili taslak sayılacak bir standard hazırlayıp sunuyorsunuz. TSE bu sizin hazırladığınız minimum şartları değerlendirerek size TSEK belgesi veriyor. Zaman içerisinde TSE bu standardları talep durumuna göre sıralayıp, güncelleyip geliştirerek TSE standardına dönüştürüyor ve yayınlıyor.

WhatsApp