ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
iso 16949
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 16949 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

ISO 16949 Kalite yönetim sistemi otomotiv ile ile ilgili sektörlerde uygulanmakta olan otomotiv ve yan sanayi ürünlerinin (örneğin yedek parça üretimi gibi) tasarımı, geliştirilmesi, üretimi, montajı ve servis hizmetleri için uygulanması gereken şartları açıklayan iso standartıdır.

ISO 16949 belgesi almak isteyen firmaların öncelikle TSE (Türk Standartları Enstitüsü) standard arama sayfasından iso 16949 standard güncel sürümünü satın almaları gerekmektedir.

ISO 16949 nedir ne değil ne işe yarar soruları daha çok diğer kalite yönetim sistemlerinden farkını anlamak amacıyla sorulmakta olan sorulardır. Aslında iso 16949 sertifikası, otomotiv ve bağlı sektörler için geliştirilmiş daha kesin kurallara dayalı yönetim sistemi standartıdır.

ISO 16949 belgesi veren firmalar öncelikle kuruluştan bu standarda ait gereksinimleri karşılayacak ve denetime tabi tutulmak üzere sistemin dokümante edilmesini talep ederler. Bu amaçla kuruluş öncelikle iso 16949 pdf Türkçe standartını TSE’ nin web sitesinden satın almalıdır. Satın alınan standard pdf formatında bilgisayara indirilebilmektedir.

IATF nedir; International Automotive Task Force, uluslararası Uluslararası Otomobil Üreticileri Birliğinin İngilizce ‘den kısaltılmış ifadesidir.

Bu işlem tamamlandıktan sonra ilgili dokümanda yer alan maddeler adım adım kuruluş içerisinde uygulamaya geçirilmelidir. Eğer iso 16949 pdf formatındaki bu maddelerden uygulama ve kurulum aşamalarında yetersiz kalınıyor ise bu durumda kuruluşun en azından bir çalışanına iso 16949 eğitimi (temel, uygulama, iç tetkik) aldırması gerekmektedir.

Sahada veya uzaktan (tasarım merkezleri, şirket merkezleri ve dağıtım merkezleri gibi) destekleyici işlevler, siteyi destekledikleri için site denetiminin bir parçasını oluşturur, ancak ISO 16949: 2016 için bağımsız sertifika alamazlar.

Bir örnek vermek gerekirse madeni yağ üretim ve satışı yapan firmalarda bu sertifikayı alabilmektedir. Otomotiv ile ilgili tedarik zincirinde yer alan kuruluşlarında otomotiv yönetim sistemi uygulanabilmektedir.

Bu standard ISO 9001 kalite yönetim sistemi ile entegre olarak kullanılabilmekte, benzer şartlar üzerinde yükselmektedir.

ISO 16949 belgesi için ISO tarafından belirtilen yaşam döngüsü (revizyon periyodu) 5 yıl olarak belirlenmiştir. Geçerlilik süresi 3 yıl olan belgelendirmenin her yıl tekrar eden denetimleri gerçekleştirilerek geçerlilik devam etmektedir. En son 2016 yılında revize edilerek iso 16949:2016 olarak güncellenmiştir.

IATF 16949:2016 Otomotiv Kalite Yönetim Sistemi”, otomobil üreticilerinin sektöre özel gereklerine dönük geçerli şartları tanımlayan ve otomotiv sektöründe en çok talep gören belgedir.

Otomotiv endüstrisindeki temel gereksinimlerden biri olan IATF 16949'a göre, şirketinizi müşteri memnuniyeti kazanmaya yönlendiren müşteriye özel gereksinimlerdir. Bu makalede, harici belgeleri işleyerek ve güncelleyerek IATF 16949 tabanlı Kalite Yönetim Sistemi'nin bu alanını başarıyla tanımlama, değerlendirme ve karşılama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ana hedef olarak müşteri memnuniyeti

IATF 16949'un, IATF 16949 üyesi OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) şirketlerinin standardın sahibi olduğu bir otomotiv kalite yönetim sistemi olduğunu hatırlamak önemlidir. Müşteriye özel gereksinimler, ISO 9001: 2015 ve IATF 16949: 2016 için geçerli gereksinimlerden biridir. Standarttaki temel amaç, sürekli iyileştirme, kusur önleme, atık ve varyasyonun azaltılması ile müşteri memnuniyetidir.

Bir kuruluşun müşterileri IATF 16949 üyesi OEM'ler ise, müşteriye özel gereksinimleri bulmak kolaydır. Ancak diğer müşteriler için, özel gereksinimleri için herhangi bir özel el kitabı veya prosedürü olup olmadığı özellikle sorulmalıdır. IATF 16949'un faydaları hakkında daha fazla bilgi için IATF 16949 Uygulamasının Temel Avantajları makalesinde.

Müşteriye özel şartlar ile KYS oluşturmadaki unsurlar

Bir kalite yönetim sisteminin kurulması sırasında kullanılması gereken kaynaklardan biri müşteriye özel gereksinimlerdir (CSR). Bu gereksinimler, IATF 16949 standardının 4.3.2 - 7.5.1.1.d ve 9.2.2.2 maddelerinde belirtilmiştir. Bu elemanların gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

Müşteriye özel gereksinimler. IATF 16949 gereksinimi 4.3.2, “Müşteriye özel gereksinimler” e göre, müşteriye özgü tüm gereksinimler değerlendirilecektir. “Tüm müşteri” ile kuruluşun tüm doğrudan müşterilerini ifade eder. Bunlar, IATF 16949 Orijinal Ekipman Üreticileri, IATF olmayan 16949 OEM'ler ve tedarik zincirindeki müşterileri olarak adlandırılan otomotiv müşterileri olabilir. Müşteriye özel gereksinimler IATF 16949 web sitesinde , müşteri portallarında veya kuruluştan paylaşımda bulunmak için doğrudan bir müşteri istendiğinde mevcuttur.
Müşteriye özel gereksinimler harici belgeler olduğundan, bu belgelerin güncellemelerinin de izleneceğini unutmayın.

Kalite yönetim sistemi belgeleri . 7.5.1.1 “Kalite yönetim sistemi belgeleri” ne göre bir kuruluşun kalite yönetim sistemi bir kalite el kitabı içerecektir. Kalite el kitabında, kuruluşun kalite yönetim sistemi içinde müşteriye özel gereksinimlerinin karşılandığını gösteren tablo, liste veya matris gibi bir belge bulunacaktır. IATF 16949 ve ISO 9001 gereklilikleri gibi, kuruluş için müşteriye özel gereklilikler de zorunludur.

Süreçleri ve / veya diğer belgeler içinde kuruluşlar gereksinimleri nasıl uygulayacaklarını açıklamalıdır. Dolayısıyla, IATF 16949 öğelerini tek tek okumak gibi, müşteriye özgü tüm gereksinimler değerlendirilmeli ve bir kuruluşun sistem belgelerine dahil edilmelidir.

Kalite yönetim sistemi denetimi. 9.2.2.2, “Kalite yönetim sistemi denetimi” ne göre, bir kuruluş tüm kalite yönetim sistemi süreçlerini denetleyecek ve etkin uygulamayı doğrulamak için müşteriye özel kalite yönetim sistemi gereklilikleri de örneklenecektir. Bu, bir kuruluş denetim listesi olarak herhangi bir kontrol listesi kullanıyorsa, müşteriye özel gereksinimlerin bu anketlere dahil edilmesi gerektiği anlamına gelir. Kalite el kitabı için hazırlanan tablo, liste veya matris, hangi proses anketlerine hangi müşteriye özel gereksinimlerin dahil edileceğini belirlemek için iyi bir kaynak olabilir.

WhatsApp