ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
 • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
 • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
 • info@adlbelge.com
iso 9001 kalite eğitimleri
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001 Eğitimi

ISO 9001 kalite yönetim sistemi eğitimlerimiz eğitimden sonraki üç iş günü içerisinde, kuruluşlarda eğitim sorumlusu, bireysel eğitimlerde ise kursiyerin e-posta adresine ISO 9001 eğitim katılım sertifikası PDF formatında imzalı ve onaylı olarak gönderilmektedir. Eğitim ödemeleri eğitimden bir gün önce eğitim hizmet bedeli faturasında bulunan hesap (IBAN) numarasına yatırılmış olmalıdır. İşleyiş yapımız; eğitim fiyatının (teklifinin) verilmesi, eğitimin kuruluş tarafından onaylanması, fatura bilgilerinin iletilmesi, fatura kesilmesi, ödemenin yapılması ve karşılıklı eğitim günlerinin ve sürelerinin belirlenmesidir.

ISO 9001 eğitimlerimizin hepsi 2015 revizyonuna uygun verilmekte ve güncel uygulamalar üzerinde durulmaktadır. Eğitim esnasında revize edilen maddeler vurgulanmaktadır.

ISO 9001 temel eğitim katılım sertifikası

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimleri Hakkında ÖN Bilgi

ISO 9001 kalite yönetim sistemi eğitimlerimiz online ve pandemi kurallarına uygun olarak birebir (sadece BİR kişinin katılımıyla) yüzyüze eğitim şeklinde verilmektedir. Kurumsal ISO 9001 kalite yönetim sistemi eğitimlerimiz ise firmanızın eğitim odasının büyüklüğüne göre metrekareye düşen kişi sayısı katılımcılar arasında en az bir buçuk metre mesafe olacak şekilde planlanmaktadır. Ayrıca eğitimlerde maske kullanımı zorunludur. Eğitime katılacak kişi sayısını belirlerken mutlaka bu kuralları göz önünde bulundurunuz. ISO 9001 online eğitimler için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ISO 9001 kalite yönetim sistemi eğitimlerinin üç farklı kategorisi bulunmaktadır.

ISO 9001 Temel Eğitimi

Bu eğitimde katılımcılara ISO 9001'in genel tarihçesi, ISO ve bağlı terimlerin anlatılması, geçmişte uygulanan revizyonlar, temel kalite prensipleri ve standard maddeleri anlatılmaktadır. Eğitim süresi toplam bir gündür. Eğitim sonunda katılımcıların ISO 9001 temel yapısını, standard akışını ve kalite yönetim sistemi, entegre yönetim sistemi gibi kavramları öğrenmiş olmaları hedeflenmektedir. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar ISO 9001 temel eğitim katılım sertifikası almaya hak kazanırlar.

ISO 9001 Dokümantasyon Uygulama Eğitimi

ISO 9001: 2015 revizyonu esas alınarak verilen bu eğitimler tamamen ISO 9001 standartının birebir uygulanabilmesi amacıyla verilmektedir. Eğer katılımcılar profesyonel danışmanlık yönünde bir istekliliğe sahipler ise bu durumda eğitim tercihlerini dokümantasyon ve uygulama programı yönünde kullanmalıdırlar. Ayrıca temel eğitim almış ancak nereden, nasıl başlayacağını bilemeyen birey ve kurumlar için bu eğitim programı verimli olmaktadır.

Bugüne kadar verdiğimiz yüzlerce eğitim içerisinde en çok beğenilen ve talep gören eğitimimiz budur. Bu eğitim içeriğinde hangi standard maddesinin nasıl bir doküman veya doküman ve kayıtları istediği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Kalite yönetim sistemi dokümante edilmiş bilgi mantığı eğitim başında anlatılmakta olup, eğitimi tamamlayan herkesin kendi kendine yönetim sistemini dokümante edebilmesi ve uygulaması amaçlanmıştır.

ISO 9001 2015 iç denetçi eğitim katılım sertikası

ISO 9001 İç Denetçi Eğitimi

ISO 9001 kalite yönetim sistemini uygulamakta olan firmaların en az iki iç denetçi eğitimi almış personeli kendi yönetim sistemlerinin tetkik edilmesi için bulundurmaları gerekiyor. İç denetçi eğitimleri baş denetçilerden farklı olarak sadece herhangi bir eğitim kuruluşundan iç tetkikçi eğitimi ve eğitim katılım sertifikası yeterli olmaktadır. İç denetçi eğitimlerinde beklenen sonuç, kişilerin eğitim sonrasında, firma proseslerini belirledikten sonra her proses için ayrı ayrı iç tetkik soru listesi hazırlamaları, iç tetkikleri bu proseslere göre planlamaları, duyurmaları ve planlanmış tarihlerde denetimleri tamamlamalıdırlar. Bu eğitimden kazanılacak en önemli yetkinlik iç tetkik soru listelerini hazırlayabilir seviyede yeterlilik olmaktadır.

Eğitim sonunda iç denetçi sertifikası alabilmek için, düzenlenen iç denetçi sınavından yüz üzerinden en az yetmiş puan almak gerekmektedir. Eğitime am katılım sağladığınızda rahatlıkla en az yetmiş puan ve üzerinde puan almanız mümkündür. Sertifikalar e-posta ile eğitimi takip eden üç iş günü içerisinde mail adresinize gönderilmektedir.

ISO 9001 Baş Denetçi Eğitimi

ISO 9001 için baş denetçi eğitimi diğer eğitimlerde daha uzun süre devam eden ve uygulama süresi ve daha zor denilebilecek sınavı bulunan bir eğitimdir. Baş denetçi olabilmek için esasen ISO 19011 kalite yönetim sistemleri denetim standartına hakim olmanız gerekir. Baş denetçi sertifikaları uluslararası IRCA onaylı olarak alındığında geçerlilik arz etmektedir. Böylece sertifikanız dünyanın her yerinde akredite yani kabul edilmiş olacaktır.

Firmamız baş denetçi eğitimleri vermemekte olup partner firmamız tarafından farklı yönetim sistemlerinin "Baş Tetkikçi" eğitimlerini IRCA - CQI onaylı olarak vermektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi PDF Sunumu

Her ne kadar kalite yönetim sistemi eğitimlerimizi PDF formatında veya powerpoint eşliğinde değil de standardın kendisiyle veriyor olsak da ihtiyaç duyan kişiler için hazırladığımız ISO 9001 eğitimi pdf sunumunu dileyenler indirip inceleyebilirler. Bu pdf dosyasını paylaşıyoruz ancak eğitim içeriğimizin bu şekilde olmadığını, tüm eğitimlerimiz daha sonra hatırlanması ve akılda kalıcı olması ve standard okuyabilme yeteneğinin gelişebilmesi adına doğrudan ISO 9001 standartı üzerinden verdiğimizi bilmenizi isteriz.

Bugüne kadar yaklaşık 16 yıldır vermekte olduğumuz eğitimlerden edindiğimiz eğitmen tecrübeleri bize en iyi öğrenme ve unutmama tekniğinin bu olduğunu göstermektedir. Eğitim saatlerimiz ve anlatma yöntemlerimiz aynı deneyime göre zaman içerisinde revize edilerek şekillenmiş olup optimum verimin elde edilmesini hedeflemekteyiz.

Eğitim sonrasında katılımcılara Adldestek web sitesinden ücretsiz üyelik ve destek vererek unutulma olasılığını minimuma indiriyoruz. Uygulama sırasında takıldığınız konularda online destek sağlamaya da devam ediyoruz. Bu katılımcılara bir başlangıç noktası vermek ve site üzerindeki eğitimlere ücretsiz erişim hakkıyla kalıcı bir etkiyi beraberinde getiriyor.

ISO 9001 Eğitimi Fiyatları

ISO 9001 kalite yönetim sistemi eğitim fiyatları kurumsal, bireysel taleplere bağlı değişimler gösterebilmektedir. Eğitim ücretleri bireysel eğitimlerde eğitim sabahında, kurumsal eğitimlerde ise eğitimden bir gün önce talep edilmektedir. Ücret ödemesi öncesinde eğitim faturası kesilerek gönderilmektedir.

Fiyatlar konusunda bir diğer ayrılık ise temel, dokümantasyon, uygulama, online, yüz yüze, kurumsal eğitimler için katılımcı sayıları ve iç denetçi eğitimleri veya bunların farklı kombinlerine göre ayrışabilmektedir. Daha net bir fiyat bilgisi için eğitim fiyat teklif formunu doldurarak hızlı fiyat teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Kalite Yönetim Sistemi Eğitim İçeriği

Kalite yönetim sistemi eğitim içeriklerimiz standardın dördüncü ve onuncu maddesi arasında yer alan başlıklar ile aynıdır. Ancak detaylı bilgi edinmeniz açısıyla eğitim içeriğimiz aşağıdaki gibidir.

Aşağıda yer alan listede, ISO 9001:2015 standard maddeleri eğitimlerimizde ele aldığımız konu başlıkları gösterilmektedir.

ISO 9001:2015 Standard maddelerine bağlı kalmak şartıyla ISO 9001 ve 2015 revizyonu eğitimlerinde sırasıyla aşağıdaki konu ve çalışmalar gerçekleştirilmektedir. ISO 9001 eğitimi almak isteyenler doğrudan 0533 573 92 41 veya oguz@adlbelge.com e-posta adresinden iletişime geçebilir ya da https://adlbelge.com/webform/iso-kalite-egitim-teklif-formu linkinden eğitim fiyat teklifi talep edebilirsiniz.

 1. ISO 9001 Standardının ve Standard kavramının anlaşılması,
 2. ISO 9001 kalite prensiplerinin tek tek açıklanması,
 3. Amaç Kapsam
 4. Kuruluşun Bağlamı
  1. Kuruluşun Bağlamının örnek uygulamalar eşliğinde öğretilmesi,
  2. Kuruluşun İÇ ve DIŞ Bağlam farkının ve maddelerinin anlatılması
  3. İlgili Taraflar kavramının açıklanması,
  4. İlgili tarafların İHTİYAÇ ve BEKLENTİ analizlerinin örnekli anlatımı,
  5. Kalite yönetim sisteminin kapsamı,
  6. Kalite yönetim sisteminin PROSESlerinin belirlenmesi ve etkileşim tablosunun hazırlanması
 5. Liderlik ve Taahhüt
  1. ISO 9001:2015 ile gelen Liderlik Yaklaşımı üzerine bilgilendirme,
  2. Liderlik Taahhüdü hazırlama eğitimi,
  3. Müşteri odaklılık nedir?
  4. Kalite Politikası nedir? Nasıl hazırlanır? (Örnekli)
  5. Kurumsal Görev Yetki ve Sorumluluklar
   1. Organizasyon Şeması nasıl hazırlanır?
   2. Görev tanımları nasıl olmalı ve hangi zorunlu DOKÜMANTE EDİLMİŞ BİLGİyi içermeli?
   3. Örnek bir organizasyon şeması ve görev tanımının hazırlanması
 6. Planlama
  1. ISO 9001:2015 RİSK ve FIRSAT Belirleme Faaliyetleri
   1. Risk Temelli düşünme yaklaşımı nedir?
   2. Risk, Fırsat ve Tehdit nedir?
   3. RİSK ve FIRSAT belirleme nasıl yapılır? (Örnek prosedür eşliğinde)
   4. SWOT Analizi nedir, nasıl yapılır?
  2. Kalite Hedefleri ve Bunlara Ulaşmak İçin Planlama
   1. Hedef ve Kalite Hedefi nedir?
   2. Kalite hedefleri nasıl belirlenir? Şartları nelerdir?
   3. Planlama nedir ve kalite hedefleri için planlama nasıl yapılır?
   4. Kalite hedefleri ve Planlama Kayıtlarının hazırlanması,
   5. Kalite hedefleri ve planlama yapılırken RİSK TEMELLİ DÜŞÜNME yaklaşımın anlaşılması
  3. Değişikliklerin Planlanması
   1. Standardın tanımladığı değişiklikler nelerdir?
   2. Değişiklikler nasıl planlanır? Nasıl yönetilir?
   3. Neden DEĞİŞİM YÖNETİMİ?
   4. Değişiklikte iletişim nasıl olmalı?
   5. Değişiklik planlanırken RİSK ODAKLI DÜŞÜNME yaklaşımının gösterilmesi,
 7. Destek
  1. Kaynaklar
   1. İnsan Kaynakları nasıl dokümante edilmeli?
   2. Altyapı ve çalışma ortamıyla ilgili istenen doküman ve kayıtlar nelerdir?
   3. İzleme ve Ölçme Kaynakları maddesiyle istenen kayıtlar nelerdir?
   4. Kurumsal Bilgi kavramının mantığının anlaşılması ve uygulanması,
   5. Yeterlilikler,
   6. Farkındalık nedir nasıl geliştirilir?
   7. İletişim nedir? Nasıl uygulanmalı?
   8. ISO 9001:2015 doküman hazırlama, oluşturma, kontrol edilmesi ve iyileştirme yapısının örneklerle öğretilmesi,
 8. Operasyon
  1. Operasyonel Planlama ve Kontrol nedir? Nasıl dokümante edilir?
  2. Ürün ve hizmetler için şartlarının belirlenmesi, gözden geçirilmesi ve izlenmesi, değişikliklerin kontrolü,
  3. Müşteri ile iletişim tanımları ve uygulaması,
  4. Tasarım ve Geliştirme doküman ve kayıtlarının hazırlanması, uygulanması, kontrol edilmesi, değişikliklerin yönetilmesi,
  5. Satın Alma ve Tedarikçi yönetimi nasıl olmalı? Nasıl dokümante edilmeli? Kontrol tipi ve boyutu nasıl belirlenmeli?
  6. Ürün ve Hizmet sunumu nedir? Hangi kayıtlar nasıl dokümante edilir?
  7. Tanım ve İzlenebilirlik için istenen zorunlu şartlar nelerdir?
  8. Müşteri ve Tedarikçi mülkünün anlaşılması, korunması ve yönetimi,
  9. Teslimat sonrası faaliyetler için kayıtlar,
  10. Değişikliklerin kontrolü,
  11. Uygun olmayan ürün ve/veya hizmet yönetimi, dokümanları, hazırlanması ve uygulanması şartlarının anlaşılması,
 9. Performans Değerlendirme
  1. Performans ölçümü nedir, kalite hedeflerinden farkı nedir?
  2. Performans ve Kalite Hedefleri birlikte yürütülebilir mi?
  3. Performans ölçümü nasıl yapılır, kriterleri nelerdir?
  4. Müşteri memnuniyeti neden ve nasıl ölçülmeli? Sadece müşteri anket formları yeterli mi?
  5. Analiz ve Değerlendirme?
  6. İÇ Tetkik ve İÇ tetkikçi nedir, nasıl olunur?
   1. İç tetkik nasıl planlanır?
   2. İç tetkik soruları nasıl hazırlanır?
   3. İç tetkik nasıl gerçekleştirilir?
   4. İç tetkik prosedürü neleri içermeli?
   5. İç tetkik raporunun hazırlanması,
  7. YGG (Yönetim Gözden Geçirme Toplantıları)
   1. Yönetim gözden geçirme toplantısının zorunlu girdileri (gündem maddeleri) nelerdir,
   2. YGG prosedürü olmalı mı?
   3. YGG planlama, gerçekleştirme ve alınan kararların uygulamaları nasıl yapılmalı?
 10. İyileştirme
  1. İyileştirme ve sürekli iyileştirme nedir?
  2. İyileştirme nasıl planlanır ve nasıl gerçekleştirilir?
  3. Uygunsuzluk nedir, neler uygunsuzluk kapsamına dahildir?
  4. Düzeltici ve iyileştirici faaliyet prosedürün hazırlanması,
  5. DİF formunun hazırlanması ve doldurulması,
  6. DİF kayıtlarıyla Risk ve Fırsat Belirleme, Kalite Hedefleri ve Planlama, Değişiklik Yönetim faaliyetlerinin eşleştirilmesi,
  7. Sürekli iyileştirmenin öğrenilmesi,
 11. Sıfırdan herhangi bir kalite yönetim sisteminin nasıl kurulduğuna dair bilgilendirme eğitimi,
  1. PROSES YAKLAŞIMI kavramı ve PROSES etkileşim şeması eğitimi,
  2. PUKO döngüsü ve uygulamaları,
  3. En başından ISO 9001:2015 KYS nasıl kurulur ve uygulanır?
  4. ISO 9001:2015 revizyonuna nasıl geçiş yapılır?
 12. Kapanış ve Soru Cevap
  1. Eğitime katılanlardan gelen soruların cevaplanması,
  2. Eğitim dokümanlarının dağıtımı,
  3. Eğitim sonrası ücretsiz desteklerin ve iletişim bilgilerinin paylaşılması
  4. Kapanış ve sonlandırma.

ISO 9001 eğitimlerini ilk vermeye başladığım günlerde elimde benim için son derece iyi olduğuna inandığım eğitim sunumlarım vardı.

Ancak katılımcılara ait profiller ve eğitim beklentileri henüz yoktu.

Aradan geçen onlarca eğitimden sonra şu anda vermekte olduğum eğitim içeriği; kendi gözlemlerimi, son 15 yılda 350'den fazla iso eğitimlerini ve her eğitimden sonra bir sonraki eğitim için katılımcı ihtiyaç ve beklentilerine göre optimize ettiğim eğitim içerikleri ve deneyimlerimi temel alıyor.

Ama en önemlisi, hem kendi eğitim sunum deneyimlerimin gelişmesi hem de katılımcılardan elde ettiğim geri dönüşlerden elde ettiğim bilgiler ile yakaladığım başarıya dayanıyor.

Çünkü bu eğitim stratejisi sonucunda çok kısa bir zamanda neredeyse her katılımcı uygulamayı hedeflediği kalite yönetim sistemi için başarılı oldu.

Bu eğitim sistemini çok kısa bir zaman diliminde diğer yönetim sistemi eğitimleri içinde (iso 14001, iso 22000 v.b.) aynı sonuçları elde edebilmek amacıyla kullandım.

Size verdiğim eğitimlerin tam olarak neleri içerdiğini göstermek için bu yazının sonunda bir iso 9001 eğitim içerik listesi paylaştım.

Ayrıca bu eğitim metodunu iso 45001 ve iso 22000 gibi daha yeni standartlar içinde revize ediyorum.

Eğitim detaylarına girmeden önce bu iso kalite kısaca kys eğitimlerinin ne olduğu hakkında kısa bir genel bakışa ihtiyacınız var.

ISO 9001 Temel Kurulum ve Uygulama Eğitimleri

Tam anlamıyla derinlemesine verdiğimiz eğitim budur. ISO 9001 eğitiminde katılımcıların kendi yetenekleriyle herhangi bir kalite yönetim sisteminin temelini, nasıl kurulacağı, nasıl uygulayacağı ve nereden başlaması gerektiği hakkında neleri bilmeleri gerektiğini anlatıyorum.

ISO'nun tarihçesi ve revizyonları gibi konuları ayrı bir başlık altında sizlere anlatmak yerine bu bilgileri gün boyu devam eden genel eğitim içerisinde yeri geldikçe size gerçek hikayeler eşliğinde ara bilgiler biçimde aktarıyorum.

ISO 9001 temel eğitimi aslında tüm eğitimin kendisidir. Eğitim sonunda katılımcıların konuya hakim olmasını hedeflerim. Böylece günün sonunda zaten iso 9001 nedir ne işe yarar öğrenmiş olursunuz.

Asıl önemli bölüm iso 9001 kurulum ve uygulama eğitimidir. Eğitim ilk giriş bölümünde sizlere genel yol haritasını gösteriyorum. Herhangi bir yönetim sisteminin nasıl kurulacağı ve dokümante etme sürecine nereden başlayacağınızı anlatıyorum. Aslında eğitimin bu ilk bölümü sonlandığında kalite yönetim sistemi en başından nasıl kurulur sorunuz yanıt bulmuş oluyor.

Eğitimin sonraki parçaları tümüyle bu ilk bölümün verdiği bilgileri nasıl gerçeğe dönüştüreceğiniz yani sizin için sonuç odaklılığı sağlıyor.

Eğitim tam anlamıyla size iso 9001'in ayrı ayrı her maddesinin nasıl ve hangi yöntemle pratik olarak dokümante edebileceğinizi açıklamış olur. Bu bilgi ve kısa deneyim kendinize güvenerek gerçekten doğal ve uygulanabilir yönetim sistemi yapısını oluşturabilmenizi sağlar. Yapıyı anlamak önemlidir, çünkü yapıyı kavradığınızda sistemin özünü mantığını kavramış olursunuz.

Genel olarak tüm yönetim sistemleri ortak yapı üzerine kuruludur. Bu yapının mantığını öğrendiğinizde artık sahip olmanız gereken tek şey ortalama bir standartın ne istediğini anlayabilmek için standardı okuyabilmektedir.

ISO 9001 eğitiminin birinci bölümü bu "yapıyı" size açıklar. Eğitimin ikinci bölümündeyse standard okuyabilmek için standard dilinin öğrenilmesini...

Böylece artık hangi standard maddesinin sizden ne istediğini tahmin etmeye çalışmanıza gerek kalmaz. Artık geri çekilip yılmazsınız, çünkü yanlış sistemi kurarken öğrenmeye çalışmak (yapıyı bilmeden) çoğu zaman ya karmaşık bir sonuç üretir veya çok kez başa dönüp tekrar tekrar yazmayı. Elbette söz konusu doküman ve dosyalar ile uğraşmak olduğunda inanın bana kimse işin bu bölümünü yaşayarak öğrenmek istemiyor.

Bu amaçla adldestek.com web sitesini kurduk. Çünkü onlarca dokümanı ve yapıyı görsel olarak sizlere sağlamanın faydalı olacağına inanıyorum. Bu dokümanların bir bölümünü sadece yol gösterici olması amacıyla yıllardır zaten adlbelge/dokümanlar bağlantısından sizlerle ücretsiz olarak paylaşıyorduk.

Katılımcılarımıza eğitim sonunda adldestek web sitesine ücretsiz erişebilmeleri amacıyla 1 aylık ücretsiz üyelik sağlıyorum.

ISO 9001 eğitiminin sonunda elinizde ne olacak?

 • Kalite yönetim sistemlerinin temel yapısı ve kurulma mantığı,
 • Standard okuma, ne istediğini anlama ve uygulayabilme yeteneği,
 • Eğitim katılım sertifikaları,
 • 1 aylık ücretsiz AdlDestek üyeliği.

Artık ne yapmanız gerektiğini, nereden başlamanız gerektiğini biliyorsunuz. Elinizde örnek hazırlanmış dokümanlarda olduğuna göre yapamayacağınız bir çalışma yok demektir.

ISO 9001 Eğitimlerimiz Kimler İçin Uygun Kimler İçin Uygun Değil?

Zamanında adamın biri saz çalmayı öğrenmek için uzun zamanını harcamış. Ancak istediği gibi saz çalmayı bir türlü öğrenemiyormuş.

Bu adam günün birinde bir arkadaşının çok kısa sürede saz çalabildiğini görünce bunu nasıl başardığını sormuş. Arkadaşı öğretmenin iyi olduğundan söz edince bizimkisi kendisini o öğretmen ile tanıştırmasını istemiş.

Neyse uzatmayalım iki arkadaş öğretmen ile buluşurlar.

"Hocam" demiş, öğrenmek isteyen. "Ben uzun zamandır uğraşıyorum ama henüz çalamıyorum, saz çalmayı bana da öğretir misiniz?"

Öğretmen; "Elbette öğretirim", deyince adam eğitimin fiyatını sormuş. Öğretmen sana 2 lira olur deyince adam; "Arkadaşıma 1 liraya öğretmişsiniz bana neden 2 lira?" diye sorunca öğretmen;

"Arkadaşın buraya geldiğinde hiçbir şey bilmiyordu. Ona öğretmek kolaydı. Lakin sen yıllardır uğraştığını söylüyorsun. Sana önceden bildiklerini unutturmak için 1 lira, yeniden öğretmek içinde 1 lira toplam 2 lira gerekiyor" demiş.

Şimdi bu kısa hikayeden yola çıkarak buraya kadar anlattıklarımdan fark ettiyseniz, iso 9001 eğitimimize dair genel bir eğitimden değil, biraz daha farklı bir eğitim metodolojisinden söz ettim.

Bazı geçmiş eğitim deneyimi olanlardan çok nadir de olsa, "Daha önceden de eğitim aldık, ancak böyle değildi, mesela tüm revizyonlardan söz etmediniz" itirazlarıyla karşılaşabiliyorum. Anlatımın başında da söylediğim gibi gereksiz teorik bilgilere iso 9001 eğitim planımda girmiyorum.

Bu bilgilere internetten kolayca bir kaç dakika ayırarak erişebilirsiniz. Ben eğitim sürenizi internet üzerinden kolayca erişmeyeceğiniz, ancak yıllarca süren onlarca eğitim ve katılımcı geri bildirimine dayanan bilgileri size vermek için zamanınızı alıyorum. Ben size işin mühendisliğinden daha çok teknisyenliğini öğretmeye çalışıyorum. Çünkü sizin tam ihtiyacınız ve aslında kalite eğitimlerinden beklentiniz katılımcıların eğitimden sonra kuruluşta sıfırdan kalite yönetim sistemini kurabilmesi, bu amaçla liderlik etmesi.

Bu türden detaylı ve teorik eğitimler daha çok baş denetçi olmak isteyenler için geçerli ve bunun için daha uzun bir süre olan baş denetçi eğitimlerine katılmanız gerekir.

AdlBelge'nin verdiği eğitimler web sitemizin üst menüsünde eğitimler seçeneği altında paylaştığımız eğitimlerdir. Verdiğimiz tüm eğitimlerin listesi ve eğitim fiyatları için teklif talep edebileceğiniz formunu da kullanabilirsiniz. Baş denetçi eğitimlerimiz çok yakında hizmet listemize eklenecektir.

Lise dönemlerinde Kartal meslek lisesi elektronik bölümünde okuyan bir arkadaşım vardı. Elektronik derslerine giren tecrübeli bir elektronik mühendisiydi. Ancak teorik derslerde çok başarılı anlatıma sahip öğretmenlerinin, uygulamalı pratik televizyon tamir eğitimlerinde sorun yaşadığından söz ederdi. Bu derslerden birinde okul bozuk bir televizyon bulup getirmiş. Öğretmen teorik anlatımdan sonra arıza bulma ve tamir adımına geçmiş. Ancak ne yaptılar, kaç ders uğraştılarsa televizyonu tamir edemeyince okul yönetimi televizyon tamirinde yetkin bir teknik servis ile anlaşmış.

Sonraki elektronik dersinde mühendis olan öğretmen anlatırken teknisyen arkadaş da tamirata başlamış. Aradan geçen kısa bir süre sonunda teknisyen televizyonu çalıştırınca öğretmen soruyor, "Biz bunu tamir için kaç ders harcadık arızayı bulamadık. Sen nasıl on dakikada tamir ettin?". Teknisyen; "Hocam aslında ben anlattıklarınızdan hiç bir şey anlamadım. Ama şu direnç yanmıştı değiştirdim ve televizyon çalıştı" cevabını vermiş.

Yani biz kalite yönetim sistemini kurarken word excel gibi programları kullanacağız. Bunları kullanmak için office altyapısını ve hangi programın nasıl çalıştığını, microsoft firmasını, yazılımcılarını, tarihçesini bilmemiz gerekmiyor. Sadece word ve excel kullanmayı biliyor olmamız yeterli.

Umuyorum buraya kadar iso 9001 eğitimlerimde katılımcılara neler vermeye çalıştığımı açıklayabildim. Eğitimlerime genelde öğleden önce saat 09:00 - 10:00' da başlayıp öğleden sonra 15:00 - 17:00 arasında tamamlıyorum. Bu süre yeterli oluyor çünkü yıllar içerisinde anladım ki eğitim süresi uzadıkça katılımcılar doğal olarak uyumaya ve sıkılmaya başlıyorlar. Uzayan kısımlarda ise artık karmaşa ortaya çıkıyor.

Eğitim sonuna geldiğimizin kanıtı; "Aranızda ben bu sistemi kendim kuramam diye düşünen var mı?" oluyor. Bu soruya yanıt verenlerin sayısı sıfır olana kadar eğitimimiz devam ediyor. Buna rağmen bugüne kadar katıldığım eğitimlerde bu sorunun yanıtının sıfır olması hiçbirinde saat 16:30'u geçmemiştir.

Bu arada son bir not. Biz butik tarzda çalışan bir eğitim firmasıyız. Eğitimlere firma sahibi olarak ben kendim katılıyorum. Ayrıca bir çalışan göndermiyorum.

ISO 9001 İç tetkikçi Eğitimi

ISO 9001 iç tetkikçi eğitimlerini de aynı mantıkla veriyorum. Gereksiz bilgiler yok. Eğitim iç tetkik soru listelerini sıfırdan hazırlamak, iç tetkikleri planlamak, gerçekleştirmek, iç tetkik raporlarının hazırlanması ve DİF kayıtlarının açılması ve son olarak YGG girdi süreçlerini kapsıyor. ISO 9001 iç denetçi eğitimlerini ISO 19011 standardını temel alarak veriyorum.

iso 19011 yönetim sistemleri tekik kılavuzu

İç tetkikçi eğitiminin sonunda hedefimiz, katılımcıların iç tetkik ekibi oluşturması, ekip lideri ve üyelerinin görev tanımlarının hazırlanması, iç tetkik soru listelerinin, iç tetkik planlarının oluşturulması ve denetimlerin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğidir. Eğitim sonunda katılımcılara İç tetkikçi sertifikası verilmektedir.

WhatsApp