ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
kalitenin anlamı nedir
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Kalite Nedir?

Kalite kavramı; latince "kalitas" yani "şey" anlamındadır. Kalite, ihtiyaç ve beklentilere uygunluk seviyesi demektir. Ürün veya hizmetin müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde sürekli iyileştirilmesi anlamı daha geniş bir kalite tanımını ifade etmektedir.

Türk Standartları Enstitüsü, TSE'nin kalite tanımı ise; ürün ya da hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama yeteneğine dayanan özelliklerinin toplamı olarak tanımlanmıştır.

Kalite tanımını daha özelliştirmek istersek; herhangi bir ürün ya da hizmetin sahip olduğu niteliklerle müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğidir.

Kalite, durağanlık ifade eden bir kelime değildir. Sürekli değişkenlik gösteren bu nedenle daima iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gereken bir unsurdur. İlk çıkan ürün içerisinde bulunduğu döneme göre ihtiyaç ve beklentileri karşılama konusunda en iyi ürün olabilir. Ancak aradan geçen zaman içerisinde değişen teknoloji ve beklentiler, bir dönem son derece popüler olan bir fiyat/performans ürünü bundan dolayı tüketici(ler) gözünde, modası geçmiş artık kalitesiz olarak algılanabilecektir.

Bu nedenle kalite tanımını tekrar toparlarsak anlık veya bulunduğu zaman dilimi içerisinde tüketici (müşteri) ihtiyaç ve beklentileriyle en iyi eşleşen ürün veya hizmetlerdir.

Bazen aynı özelliklere sahip "İKİ" üründen "diğeri", sadece fiyat avantajıyla çok daha kaliteli sınıfına girebilir. Bu durum günümüzde fiyat performans oranı adı verilen bir tanımın da gelişmesiyle neticelenmiştir.

Bugün tonlarca ürün karşılaştırma videosu veya yazılarında ürünler sıralanırken ihtiyaç, beklenti ve fiyat üçgeninde ele alınarak analiz edilmekte ve fiyat performans oranlarıyla değerlendirilmektedir.

Tüm bunların neticesinde kalite sonu gelmeyen ve muhtemelen gelmeyecek sürekli döngüsel bir yapı demektir.

ISO 9001 kalite yönetim sistemiyle buradan bir çıkarımda bulunacak olursak, yukarıda ki kalite tanımların geçen ürün ve/veya hizmetlerin ihtiyaç ve beklentileri sürekli karşılayabilecek ve yenilikleri araştırıp cevap verecek şekilde olası üretim metodlarının tamamıdır. Bunların yazılı olması ise güvence sağlayacaktır. ISO standartları ile oluşturulan kalite kayıtlarının, yol ve yöntemlerinin denetlenmesi ise iso belgesiyle sonuçlanmaktadır.

WhatsApp