ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO Belgesi almak için neler gerekli?

ISO belgesi almak için ilk gerekli olan bir şirket olarak faaliyet gösteriyor olmanızdır. Daha sonra kalite yönetim sistemini firmanızda kurmanız ve uyguluyor olmanız gerekir. Tüm bunlar tamam ise bir iso belgelendirme firmasına başvuruda bulunarak sizi denetlemesini ve uygunsa belgelendirmesi talep edersiniz.

Belirlenen denetim tarihinde denetim yapılarak hazırlanan raporda sorun varsa düzeltmeniz için denetim ileri bir tarihte tekrarlanır. Eğer hata majör yani büyük hata ise (iso belgesi almanıza engel olabilecek prosedür, evrak yada uygulama eksikliği) belgelendirme yapılmaz. Ancak minör yani iso belgesi almanıza engel teşkil etmeyecek küçük bir uygunsuzluk varsa belgelendirme yapılır ancak minör uygunsuzluğun giderildiğine dair kayıtlar belge firmasına gönderilir.

ISO belgesini aldıktan sonraki bir yıl içerisinde kalite yönetim sistemi aksatılmadan yürütülmelidir.Bu süreçte çoğu firma kalite yönetim sistemini kendisi kuramayacağı için (sistemi bilmeyişi vs) danışmanlık hizmeti veren bir firmadan yardım almalıdır. Gerek eğitim gerekse iso belge danışmanlığı kapsamında gerekli çalışmalar yapılıp eksiklikler giderildikten sonra belgelendirme aşamasına geçilmelidir. İlk denetimler tamamlanmalı, planlar oluşturulmuş olmalıdır.

Tüm bunlar yapıldığında mutlaka firmanızda bir değer artışı olmalıdır. Eğer olmuyorsa iso belgesi hiçbir işinize yaramayacak sadece duvara asacağınız bir belge haline gelecektir. Bu durumu engellemek için mutlaka sistemin kuruluşuna kar sağlayacak, tasarruf sağlayacak ve ciddi katkılar yapacak ayarlamaları sistemin kurulması aşamalarında mutlaka yapınız. Yoksa bir bilemediniz üç yıl sonunda sadece mecburen iso belgesi almaya başlarsınız.

Tüm bu aşamalarda "Adl Belge Danışmanlık ve Belgelendirme" olarak biz sisteminizi kurmanıza gereken yardımı sağlıyoruz. Gerekli eğitimleri veriyoruz. Ancak daha önemlisi iso belgesini aldıktan sonra esas sorumluluğun sizde olacağını unutmamanız gerekiyor.

Yeni kurulan ve henüz yeterli altyapıyı oluşturamamış firmalar için belgelendirme takibi belge verilse bile daha sıkı olarak yapılmakta ve daha kuruluş aşamasında hataların giderilme fırsatı olmaktadır. Firmanızın belirli bir sisteme oturup uzun bir zaman geçtikten sonra iso belgesi alması yeni kurulan bir firmaya oranla daha zor olacaktır. Özellikle adaptasyon problemleri  belgelendir sürecini daha zor bir hale getirebilir.

WhatsApp