ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Organizasyon Şeması Oluşturmak
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Organizasyon Şeması Oluşturmak

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi İçin Organizasyon Seması Olusturmak. ISO 9001:2008 bugün tüm Dünya’da en çok bilinen ve en aktif olarak idame ettirilmekte olan yönetim sistemi standardıdır. Etkin olmakla birlikte iso 9001 kalite yönetim sisteminin etkin ve doğru olarak yürütülebilmesi için yerine getirilmesi gereken minimum şartların işletmeler de uygulanması gerekmektedir. Bunlardan ilki etkin bir iso 9001 organizasyon şemasının oluşturulmasıdır.

Organizasyon şeması firmada bulunan yönetim sistemi silsilesinin görsel olarak dokümante edilmiş halidir. Peki ISO 9001 belgesi almış olan bir işletmenin geçerli ve düzgün bir “Organizasyon Şeması” oluştururken dikkat etmesi gereken şartlar nelerdir?

Öncelikle ISO 9001 kalite yönetim sisteminin ilk tanzim edildiği uygulama sürecinde kuruluşta bulunan iş pozisyonlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Bunu yaparken elbette o ticari yönetim yapısı içerisinde yer alan proseslerin, diğer bir ifadeyle küçük ticari işletme bölümlerinin tek tek belirlenmesi gerekmektedir. Bu prosesler etkin olarak ortaya konulduğunda her departmanın bir yöneticisi, yönetici yardımcısı ve çalışan bir ekipten meydana geldiği görülecektir.

ISO 9001 kapsamında oluşturulacak bu organizasyon şeması yukarıda anlatılan iki adımın belirlenmesi ile netleşmeye başlar. Bir iso 9001 organizasyon şemasının en tepesinde firmanın en yetkili pozisyonu (çoğu zaman bu genel müdür olmaktadır) yer alır. Bunun hemen altında Genel Müdür asistanı ve Yardımcısı yer alır. Eğer mevcutsa diğer bölge müdürleri (açıklamak gerekirse genel müdüre doğrudan bağlı proses müdürleri) yer alacaktır. Daha altta ise yer alması gereken işte yukarıda az evvel bahsini ettiğimiz diğer prosesler sırasıyla pozisyonel olarak sıralanacaktır.

Mutlaka şema hazırlanırken dikkat edilmesi gereken nokta, “Organizasyon Şemasının” kişilere değil işletme içi personel pozisyonlarına göre hazırlanması gerektiğidir. Buraya dikkat edilir ve yukarıdaki iki farklı organizasyon şeması örneği incelenecek olursa doğru bir şekilde kolaylıkla şema hazırlanacaktır.

Organizasyon Şeması sadece iso belgesi almak amacıyla değil her zaman her şartta ve her ticari işletme de olması gereken, kuruluş için sistematiği ortaya koyan önemli bir iso 9001 dokümanıdır. Bir organizasyon şemasının nasıl oluşturulması gerektiği konusunda adlbelge.com adresinden iletişime geçerek ücretsiz iso 9001 danışmanlık desteği alabilirsiniz. Ayrıca örnek organizasyon ve iş akış şemalarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

WhatsApp