ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001 Belgesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ISO 9001 Belgesi Sorgulama => Almış olduğunuz iso belgesinin geçerliliğinden sahte olup olmadığından emin olmak için ilk adım mutlaka hizmete ve belgeye ait faturanızın bulunmasıdır. İkinci adım ise iso 9001 belge sorgulama aşamasıdır. Belge sorgulama işlemini belgenizin üzerinde bulunan internet adresinden belge sorgulama menüsünü kullanarak yapabilirsiniz. Bu menüde bulunan BELGE NO alanına iso belgesi üzerinde bulunan belge numarasını yaparak belgenizin geçerliliğini sorgulayabilirsiniz.

Ayrıca türkak akreditasyonlu iso belgesi aldıysanız (belgenizin üzerinde türkak logosu ve logonun altında bir yetki numarası mevcuttur) https://secure.turkak.org.tr/kapsam/search bu linkte bulunan ekrandan belgenizi vermiş olan kuruluşun belgelendirme yetkisine ait bilgilerine ulaşabilirsiniz.

ISO 9001 belgesi nedir konusunda farklı görüşleri genellikle farklı yönetici veya müşterilerimizin fikirlerinin de yer aldığı bu yazılar ile ISO 9001 belgesi nedir ile ilgili farklı bakış açılarını vermeye çalışıyoruz. Anasayfa da daha fazla detay için bakabilirsiniz. Müşterilerin taleplerinin daha teknolojik imkanlar ile sınırsız olduğu, artık eski koşullardan farklı boyutta bakıldığında tüketicilerin üreticilerden daha fazla istekte bulunduğu, özet bir ifadeyle ifade etmek gerekirse, piyasa yarışının düzenleyen gücün müşteriler olduğu bir dönemde bulunuyoruz.

Piyasanın gerçek anlamda şartlarını belirleyen güç artık tamamen toplumların baskısı ile şekillenmekte. Genel geçer kurallar hiç mi kalmadı? Kesinlikle her döneme hitap edebilen temel kurallar bu dönemde de ana piyasa yasalarının baş maddeleri olarak önümüzde bulunuyor. Peki nedir bu esas kurallar? Her şeyden önce ilk kural dürüst olarak tüm yaşantımızda bu kurala uymak, yılmadan ve istekli olarak çalışmak, bıkmadan savaşmak, sürekli gelişmek ilerlemek, ana bir iş kolu belirlemek ve o konuda yatırımlar yaparak gelişmek, basamakları çıkarken her kademeyi bir basamak grubu olarak değerlendirirken her adımda bulunulan yatırım seviyesinin en üst bloğunda bulunmak, bugünün gelişen ticari değerlerine etki edecek en satır başı unsurlarıdır.

Bu kurallara uymazsak ne olur? Aslında hiçbir şey olmaz ancak ileriye doğru da bir şey olmaz. Yerinizde saymaya devam edersiniz. Bu duruma düşmemek için gerçekten ihtiyaç olan tek şey aslında sadece istekli olarak düşünmek, uygulamak ve çalışmaktır. Tabi bunları yapabilmek için ihtiyacınız olacak en önemli şeylerden biri sağlam bir kalite yönetim sistemidir. Profesyonel firmalar hiçbir zaman doğrudan yönetilmiyorlar. Hemen hepsi dolaylı olarak firma ile tam entegrasyon sağlamış bir yönetim sistemi ile kumanda ediliyor. ISO 9001 burada kumanda işlevi görmekte olan en önemli alet çantası. Bu alet çantası içinde yok yok! Neler mi var? Kaliteli bir yönetim sistemi için neredeyse her ayrıntı detaylı olarak düşünülmüş ve bu çantaya eklenmiş.

ISO 9001 belgesi değişim hızı hızla artan hiçbir bilginin gizle kalmadığı tüm yatırım stratejilerinin bilindiği geniş bir düzlemde kurulmaktadır. Futbol eskiden de bir takım oyunuydu ancak bugünkü kadar hızlı ve üst performans düzeyinin hemen bir tık üzerinde oynanmamaktaydı. Günümüzde artık artan maç sayısı neredeyse iki üç günlük periyodlar ile çıkılan maç sayısı, performansı sürekli üst düzeyde tutmayı ve hızlı oynamayı gerektirmektedir. Futbol gibi takım oyunları tüm dünyada kurumsal fikirler verilirken örnek verilen güçlü metaforlar olarak ekip çalışması, başarı hikayeleri anlatılırken kullanılmakta olan örneklerdir.

Sürekli iş ve finans dünyasına yeni başarı hikayeleri geliştirmekte olan futbol aynı süreçte gelişimi analiz edebilmek açısından düşünüldüğünde içerisinde bulunduğumuz zaman dilimindeki hız yarışını ve kazanabilmek için neden performansımızı üst seviyede tutmamız gerektiğini göstermektedir.

Bundan 10-15 yıl önce başarılı olmak için gereken 100 temel kuraldan sadece 3-5 tanesini bile yapabilmek büyük firma olabilmeyi mümkün kılarken, bugün başarılı olabilmek için 100 kuraldan 97-99’unu yapmak gerekiyor. Bunun gerçek nedeni nedir? Bunun gerçek sebepleri arasında eski dönemlerde iletişimin zayıflığı, bilgi paylaşımının az oluşu, ulaşımdaki zor şartlar ve en önemlisi yarışa katılan firma sayısının zaten olması ve piyasada seçme imkanı olacak kadar seçeneğin zaten bulunmayışı sadece para gücüyle ölçülebilen nadiren ise birkaç temel kural ile çalışarak başarılı olabilen ortamı gibi nedenler sayılabilir. Bugün farklı olan nedir?

Bugün çok şey değişti. Artık herkes her şeyi biliyor. İnsanlar yeni fikirler yeni yatırım alanları arıyorlar. Para artık herkeste çok! Herkes kendince yatırımcı. Her sektörde en az 100 firma belki çok daha fazlası bulunabilmekte. Üstelik bu sayı her sektörde artık sektör durağanlığa girinceye kadar devam ediyor. Peki burada duruyor mu? Hayır durmuyor. Tamamen kilit olup serbest piyasa şartları gereği rekabet düzeyi tıpkı bakteriler çoğaldığı zaman oluşan asit seviye artışı ile denge hasıl olması gibi firmalar da bu seviyede artan rekabet ortamının getirdiği asitli ortamda dengeleniyorlar. Bu dengelenme nasıl oluyor?

Firmalar ya batıyor veya birleşip güçleniyorlar. Yada el değiştirmek yolu ile bir sonraki basamakta bulunan yeni bir yatırımcıya veriliyor. Böylece batan firma olmuyor iflas eden kişiler artıyor. Bu nereye kadar böyle sürebilir? Döngüsel süreçler sağlandığı sürece böyle devam edecektir. Döngüsel süreçler ne demektir? Döngüsel süreç, pazarın kendi içerisinde yeterli olmayı sağlayabilecek düzeyde dönebilmesi demektir. Daha açık şekilde açıklamak gerekirse, Pazar payı tüm maliyet kar döngüsünü doyurabildiği sürece demektir. Bu kadar yüksek rekabetin içerisinde neler yapılabilir?

ISO 9001 belgesi bugün tam üç şekilde kullanılabilmektedir. Herkesin uyguladığı standart şeklinde, herkesin yaptığını kimsenin yapmadığı şekilde uygulayarak, hiçbir şey yapmadan sadece ISO 9001 belgesi olarak. İlk madde standart olması gerektiği gibi uygulanmaktadır. ISO 9001 belgesinin gerekleri nelerdir, sadece bu kadarı yerine getirilmektedir. Bu yeterli olabilir mi? Evet olur ancak sadece ISO 9001 belgesine sahip olacak kadar olabilir. Daha fazlasına ihtiyaç var mıdır? Bu firmanın gerçek hayallerinin, yani hedef / gerçekleşme orantısına ait yüzdeye bakılarak belli olabilir. Ne kadar hayal kurduk, ne kadar hayalimizi hedeflerimiz haline getirebildik, ne kadar hedeflenmiş hayali gerçek sonuçlar olarak elde edebildik? Hayalleri gerçeğe dönüştürebilme konusunda ne kadar yetenekliyiz?

Bunun için öncelikle gerçekçi hayaller kurmayı başarabilmek gerekiyor. Bunu başarabilecek yeteneğe sahip misiniz? Gerçekçi hayalleri yatırıma dönüştürebilmenin geliştirilebilir bir yetenek olduğunu biliyor muydunuz? Bunları elbette ISO 9001 belgesi sorgulama yaparak elde edemezsiniz. Peki nasıl yapılabilir? Ulaşılamayacak hayaller ulaşılamayacak hedeflere neden olabilir. Bunu önlemek ve zihinsel gelişimi bu süreçleri takip ederek hayal kurmaktan gerçekliğe uzanan küçük ama etkili alıştırmalar yapmaktan başka bir yolu yok. Peki bu nasıl yapılır? Tabi ki sadece yazarak! Yazmadığınız sürece hiçbir hayal gerçeğe dönüşmez. Dua etmek gibidir yazmak. Çok dua eder ama bir şeyler yapmazsanız bu zayıf bir istek olarak algılanır. Hayalleri gerçeğe dökmenin ilk yolu sadece yazmaktan geçer.

Konuşmak çoğu zaman havada kalmaktadır. Kurumsal yazım ISO 9001 belgesi nedir ile sağlanabilir. Ama ISO 9001 burada her şey demek değildir. Sadece bir standart getirir. Yazmayı planlar ve teşvik eder. Kurumsallık yazarak mümkün olabilir. Aslında farkında olmadığımız halde hepimiz iyi bir roman düşünürüyüz. Herkesin bir hayat bir başarı hikayesi mutlaka var. Anıları vs. Peki kaçımız bunları yazarak üzerinde düşünüp arkamızda bilinçli bir bilinçaltı oluşturuyoruz? Milyarda bir!

Kendi ticari romanımızı yazarken mutlaka karakterleri belirlememiz gerekmez mi? Kafamızda kalan bir roman bir kişiliğe ete kemiğe yazmazsak nasıl bürünebilir? Nasıl gerçek ve okunabilir bir tecrübeler kitabı haline gelebilir? ISO 9001 belgesi nedir yazmayı öğreten belirli ilkelere sahip bir yönetim sistemidir. Bu ancak bu açıdan ele alındığında gerçekten yarar sağlayan bir sistem olabilecektir. Aksi halde pek bir faydası olmamakla birlikte mecburen yazılıp çizilen rasgele bir sistem olarak kalacaktır. Üstün ve zayıf olduğunuz yönlerinizi biliyor musunuz? Peki bunları ezbere biliyor musunuz? Ezberlemek iyi bir yöntem olmuyor çoğu zaman. Ezberlemek yerine yazılırsa hem anlaşılması hem de uygulanması mümkün bir ISO 9001 sorgulama nedir ve nasıl yapılır?

WhatsApp