ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Neden Fayda Sağlamaz?
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Neden Fayda Sağlamaz?

ISO 9001:2015 standardına uygun, kalite yönetim sistemini, firmanızda uyguladığınızda ne gibi yarar sağlayabilir? Çoğu durumda ISO 9001:2015' in doküman yönetimiyle boğuşmak zorunda kalan firmalar (ki gerçektende çok sayıda kuruluş için standard gereklilikleri artan bürokrasiye neden olmakta..!) gerçekten sistemin ne gibi yararlar sağlayabileceğini fark edememektedirler.

Konuyu doğru açıdan anlayabilmek amacıyla eksik olan bir bilginin tam olarak yerine oturtulması zorunludur. ISO 9001 kalite yönetim sisteminin temel yapısında İKİ ana bölüm bulunmaktadır.

Bunlardan ilki ISO 9001:2015 uygulamalarının doğru yönetilmesi ve sistemin çekirdek yapısının korunması amacıyla zorunlu olarak istenen DOKÜMAN YÖNETİMİ' dir. 2015 den önceki 2008 revizyonuyla sadece zorunlu doküman yapısı oluşturulup tamamen BELGE SAHİBİ olmak adına yapılan mecburi çalışmalar aynı uygulamayı diğer kuruluş proseslerine de uyguladıklarından daima sistemin bu yönü "Evrak, kayıt ve doküman yönetimi" ön plana çıkmaktaydı.

İKİNCİ ana bölüm ise proses yaklaşımı çerçevesinde tamda standardın kuruluş için en can alıcı ve keyifli bölümü olan İŞ YÖNETİMİ kalite yönetim sistemi uygulanırken malesef göz ardı edildi.

Sürekli olarak işin sadece ZORUNLU kısmına odaklanan tüm firmalarda iş çığrından çıkıp kalite yönetim sisteminden, doküman arşivi yönetim sistemine dönüştü. Halbuki ne bugün nede dün, hiç bir firma, yönetimi işi dışında, gereksiz gördüğü doküman yapısıyla mecburiyet haricinde uğraşmak istemez. Uğraşsada bu tamamen yorucu ve gereksiz bir iş yığınından öteye gidemezdi, gidemedi de..!

Zaten bu bağlamda değerlendirildiğinde işin yukarıda bahsettiğimiz İKİNCİ ve doğru uygulama alanı olan, GERÇEK (Proses Yaklaşımı) hiç bir dönemde genele yayılarak arzu edilen başarıya ulaşamadı.

Öncelikle ve mutlaka kalite yönetim sisteminin kurulumu sürecinde, asıl manada keyifli ve tüm işlerinizi, karınızı, satış planlarınızı, şirketinizin geleceğini, işinize dair sevdiğiniz tüm detayları yöneteceğiniz (sistemin sadece doküman yığını olan teknik kısmı dışında kalan) kuruluş proseslerinizde ISO 9001 kalite yönetim sisteminin faydalarını etkin olarak görüp değerlendirmeden kağıt üzerinde tam olarak hangi kazanımlara sahip olacağınızı size hiç kimse açıklayamaz. Çünkü ISO 9001 standardı size ne yapmanız gerektiğini söyleyebilir, nasıl yapacağınıza siz karar verirsiniz. Sadece, neleri yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda standard sizi uyarmaktadır.

ISO 9001 standardının amacı işinize karışmak değil, doğru yönetmenizi, doğru açıdan bakabilmenizi, sürekli baktığınız aslında hep orada olduğu halde göremediklerinizi görebilmenizi (fark etmenizi) sağlamaktır.

Umarım aradaki ana detay doğru anlaşılmıştır.

WhatsApp