ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 14001 Nedir?

ISO 14000 standartları çevresel sorumluluklarını yönetmek isteyen şirketler ve her türlü organizasyonlar için pratik araçlar sağlayacağı ISO' nun resmi sitesinde yer almaktadır. ISO 14001 ne demektir? Çağımızdaki yansımasına yeşil işletme adı verilebilir. Yeşil işletme; doğayı koruyan onunla uyumlu faaliyetler geliştiren ve planlayan firmalar için yapılan tanım. Kulağa tüketiciler tarafından hoş gelmekte olan bu rütbeye sahip olabilmenin yolu ISO 14001' den geçiyor. Kendisi kök bir standart olmayan ISO 14001 daima ana standart olan KYS ile bağlantılı yürütülmektedir. Çünkü ISO 14001 kapsamını sağlayabilmenin en önemli yolu ana yönetim sisteminin uyum sağlamasıyla mümkün olabilmektedir.

ISO 14001 Çevre Yönetim Standartı tüm sektörlerde üretimlerin ilk aşamadan son aşaması olan tüketiciye iletilmesi süreçlerinin tamamında çevreyi rahatsız etmeden, zarar vermeden yapılacakları dikkate alarak üretim gerçekleştirilmesini sağlama amacıyla yazılmış planlı bir çevre yaklaşım sistemidir. İşletmelerin çevreyle ilintili, alakalı tüm süreçlerinin performansını ölçümleyen ISO 14001 sistemi, bunu yaparken işletmenin kazancını da tasarruflarla artırmaya yöneltmektedir.

Bundan 10-15 yıl kadar önce henüz fosil yakıtlarla üretim yapan işletmeleri ve o dönemde yaşanan çevre kirliliği etkileri düşünüldüğünde, doğalgaza geçişin uzun vadelerde hem daha karlı hemde daha çevresel sonuçları aradan geçen bunca yılda ortaya çıkmış ve ne kadar haklı bir tercih yapıldığı da anlaşılmış olmuştur. Günümüz şartlarında yeşil ve çevreci anlayış çıtasına erişemeyen firmaların rengi kara olmak zorundadır. Bunun bir geleceği olmadığını görmek pek zor olmasa gerek. Bu nedenlerden dolaıdır ki tüm ticari işletmeler çevre konusunda ki hassasiyetlerini bir an önce gözden geçirmek ve ISO 14001:2015 sistemine hızlıca adapte olmak durumundadırlar.

ISO 14001 çevre yönetim standartı her sektörde yer alan her büyüklükte ki kuruluşlar için uygulanmaya imkan sunmaktadır. Çevresel etkileri ölçülebilen bir şirket bu standartla birlikte mümkündür. Bugün dünyanın en büyük şirketlerinin çoğunlukla en çevresci şirketler olduğunu da düşünürseniz neden ISO 14001 sistemi uygulamak gerektiğini anlayabilirsiniz. Tabiki bu standart size sihirli bir değnek sunmayacak.

Ancak yol gösterici olacaktır. İçerdiği bünyesinde beraberinde getirdiği etkin çevre standartlarına tam uyumla birlikte daha işlevsel popüler ve çevreci markasal bütünlüğe ulaşmak hiçte zor olmayacaktır. Bunun için istemek gerekmekte olduğu doğrudur. Siz istemeden ve taahhüt etmediğiniz sürece ISO 1400' in kendiliğinden bir şeyler başarması mümkün olamaz.

Ancak her şeyden önce mutlaka böyle entegre bir sistemin size hem çevre toplumsal manalarda katacaklarını düşünmeye değecek kadar etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu öenmli standart 2015 versiyonuyla birlikte yeniden elden geçirilmiş daha esnek daha kullanılabilir ve pratik olması amaçlanmıştır. ISO 14001:2015 standartı da 2018 yılına kadar tüm kuruluşlarda uygulanabilir olacaktır.

WhatsApp