ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

İsim Tescil ve Marka Tescili Nedir Nasıl Yapılır?

Marka tescili yapmak için 2 seçeneğiniz bulunmaktır; Kendiniz TPE (Türk Patent Enstitüsü) sitesine giderek online başvuru yapabilirsiniz veya TPE’nin Marka Vekillerinden (Yetkili Patent Ofisleri) aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Marka Vekili – Patent Ofisleri üzerinden marka tescil başvurusu yapmak her zaman daha avantajlı olmaktadır. Çünkü Marka Tescil işlemi 9 – 10 ay kadar süren ve takip gerektiren bir süreçtir. Marka vekilleri sizler adına bu süreçleri takip ederler. Böylece küçük bir HİZMET BEDELİ karşılığında marka başvuru işleminizi yorulmadan yapabilirsiniz. Marka tescil yaparken ihtiyacınız olacak 45 adet marka sınıfı bulunmaktadır. Hangi sektörlerde markanızı tescil ettirmek istiyorsanız o sınıflarda başvuru yapmanız gerekmektedir.

Başvuru aşamasında Marka Sınıf Başvuru Ücreti (Kaç sınıflı başvuru yapılacaksa)+ Marka Vekili Hizmet Bedeli + KDV olarak hesaplanmaktadır. Ayrıca bu süreç sonunda markanız TPE (Türk Patent Enstitüsü) tarafından onaylanırsa TPE hesap numaralarına “Marka Yenileme Ücreti” yatırılır. Bu marka yenileme ücreti yatırıldıktan sonra markanız tescil ettiğiniz sınıflarda 10 yıl size aittir. 10 yıl dolmadan 6 kadar evvel tekrar 10 yıllık marka yenileme ücreti yatırılarak süre uzatılmaktadır.

Faydalı Bağlantılar

Marka işlem ücretlerini görmek için burayı tıklayın.

2016 Marka sınıflandırma listesi için buraya tıklayın.

Markanız müsait mi? Marka araştırması için tıklayın.

Marka başvurunuz yapıldı. Peki marka işlemleriniz hangi aşamada? Marka dosya takibi için tıklayın.

Marka Patent Hakkında Sık Sorulan Sorular

Marka; benzer ürünleri yada hizmetleri başkalarının ürün yada hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında ayırt edici tüm özelliklerdir.

Marka tescil belgesi kaç yıl geçerlidir?

Marka tescil belgesi 10 yıl süreyle geçerlidir. Bu süre dolmadan 6 ay önce yeniden 10 yıllık koruma bedeli TPE hesap numaralarına açıklama kısmında marka belge numarası da belirtilerek tecil belgesi süresi uzatılmış olur.

Patent ve marka vekilliği nedir, vekil kimdir?

Marka vekili Türk Patent Enstitüsü (TPE) bünyesinde başvuru sahiplerini temsilen “patentler, faydalı modeller, endüstriyel tasarımlar, ticaret ve hizmet markaları, coğrafi işaretler” gibi Sınai Mülkiyet hizmetleri üzerinde işlem yapma yetkisi bulunan uzmanlıktır. Patent ve marka vekilleri bu uzmanlık dalının temsilcileridirler. Marka Patent vekili olmak isteyenler dört yıllık üniversite mezunu olmak ve T.P.E’nin her iki yılda bir düzenli olarak gerçekleştirdiği yeterlilik sınavını kazanmaları ve enstitü’nün vekil siciline kayıt olmaları zorunludur.

İsim Tescili

Marka tescil işlemi herhangi bir işletme veya kişinin kendi üretmiş olduğu, isim kullanım haklarının tamamen kendisine ait olmasını arzuladığı bir marka adının TPE (Türk Patent Enstitüsü) tarafından kayıt altına alınma yani tescil edilme işlemidir. Asıl kullanılışı “Marka Tescili” olmakla birlikte çoğu zaman toplum içerisinde “İsim Tescili” olarak anılmaktadır.

Neden İsim Tescili Yapılır?

Burada çoğu zaman karışıklığa neden olan bir duruma açıklık getirmek gerekir. Diyelim ki bir şirket kurmaya karar verdiniz. Ve bu kuruluş işlemleri için gerekli mercilere başvuruda bulundunuz. Sizden şu ana kadar kullanılmış şirket isimleriyle birebir aynı olmayan farklı bir kuruluş ünvanı sunmanız istenmektedir. Evet sizin kurmuş olduğunuz bu işletme isim olarak başka bir girişimci tarafından kesinlikle aynı şeklide tescil ettirilemez.

Ancak burada atlanan husus; marka tesciliyle şirket ünvan kayıt tescilinin farklı konular olduğudur.

Marka Nedir?

Marka benzer ürünleri yada hizmetleri başkalarının ürün yada hizmetlerinden ayırt etmek üzere kullanılan yada belirli bir hizmetin sunulması sırasında kullanılmakta olan özgün ifade, sembol veya şekillerdir. Öyle ki zamanla bu sembol, şekil veya isimler zamanla tüketiciler tarafından benimsenerek, tescil edilen logo, isim, renk gibi ayırt edici unsurların, markanın ait olduğu ürün grubu ve işletme ile doğrudan veya dolaylı olarak alakalandırılmasına neden olmaktadır.

Marka denilen olgu, kurumsal işaretlerin zihinsel bağlantılar ile zamanla kurduğu sinirsel ve elektriksel tepkilerin birer sonucudur. Kolay elde edilebilir değildir.
Bir Şirketin En Değerli Varlığı “MARKA” dır…

Bugün büyük markaların kullanmakta oldukları isim haklarına göz atılacak olursa, neden bir işletmenin en kıymetli sermayesinin marka olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Marka arka planda çalışan onca girdiye rağmen tüketicilerin zihninde yer bulan tek kıymetli veridir. Dolayısıyla; her şirketin ünvanından öte bir isim hakkı alınmış sağlam akıcı ve akılda kalıcı içerisinde logo adı verilen sembol, şekil ve tümüyle özgün resimler taşıyan net olarak ayırt edici bir markası olmak zorundadır.

İsim Tescili Yapan Firmalar

Ülkemizde marka tescil işlemleri Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılmaktadır. İsim hakkı elde etmek için gerekli başvuruları kendiniz internet üzerinden TPE nin sitesine girerek yapabileceğiniz gibi, bu iş için yetkilendirilmiş “Marka Vekilleri” aracılığı ile de isim hakkı başvurusunda bulunabilirsiniz. Türk Patent Enstitüsünü resmi web sitesine girerek marka başvuru ücretleri, başvuru için gerekli olan evrakları temin edebilir veya yapılmış bir başvurunuzun takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Burada bulunan linke tıklayarak TPE’ nin marka işlem ücretleri sayfasına ulaşabilirsiniz.

Online-marka-basvuru-nasil-yapilir (Bu bağlantıdan online marka başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.) Yukarıda anlatılan seçenekler dışında normal kargo veya posta yoluyla da isim hakkı tescili için Türk Patent Enstitüsüne kendiniz başvuruda bulunabilirsiniz.

Ancak yukarıda da belitilen üzere marka vekili aracılığı ile başvurmak her zaman daha avantajlı olacaktır. Çünkü hem marka araştırma ve kontrol aşamalarında hem de marka onaylanma aşamasında bir marka vekili ile çaışıyor olmak olası hataların önüne geçmede ekstra kolaylık ve danışmanlık sağlayacaktır.

Online İsim Hakkı Başvurusu

Türk Patent Enstitüsü üzerinden online başvuruda bulunmak için bu linke tıklayarak ilgili başvuru sayfasına hızlıca ulaşabilirsiniz.Marka Patent Başvurusu Bilgi

Markalarınızı Türkiye dışında da koruma altına alabilirsiniz. Yapacağınız marka başvurularında tescil edilecek uluslararası bölgeleri seçebilir ve dilediğiniz tüm ülkelerde isminizi koruma altına alabilirsiniz.

Marka patent hakkı ve isim tescili için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilir ve uygun maliyetlerle marka başvurunuzun danışmanlığını gerçekleştirebiliriz.

Marka işletmelerimize ait çocukların isimleri gibidir. Siz hiç ismi önemsenmeyen yeni doğmuş bir bebek gördünüz mü? İsminize gerek özeni göstermemek aslında yapılan yatırımları ne kadar doğru yaparsanız yapın kim olduğu adı sanı belli olmayan bir değer oluşturmuş olursunuz. Örnek olarak büyük markaları gözönüne alın. Düşünün. Siz büyük markaların adlarına sahip olsaydınız bu ne kadar değerli olurdu?

Şimdi dev marka adlarına bakın. Sizce bunların mali değeri, sahip oldukları devasa yatırımlar ile mi alakalı yoksa bu maliyetli değerler tamamen marka ismine mi aktarılmış? Elbetteki marka ismine aktarıldılar. Bugün mesela bizim firma adımız Adlbelge değilde ÜLKER danışmanlık olsaydı, sizin bakış açınızı nasıl etkilerdi?

İsim Tescili Otorite Sağlar

İsminize yaptıracağınız tescil ve öncesinde mutlaka akıcı, akılda kalıcı bir marka çalışması neticesinde elde edilecek bir “Marka Adı” işletmeniz açısından çok büyük bir adımı temsil edecektir. Bunca emek ve para harcayarak elde ettiğiniz hakları ertelemeden ve doğru biçimde tescil ettirmenin faydası sanıldığından daha fazladır.

Marka Tescil İşlemlerini Nasıl Takip Edebilirim?

Marka başvurusunda bulundunuz. İster marka vekili isterse online marka işlemleri menüsünden başvuru yapmış olun başvurunuz yaklaşık bir ay içerisinde TPE nin sistemine işlenecek ve tpe marka işlemleri  dosya takip/sorgulama menüsünü izleyerek dosya takip numaranız ile marka başvurunuzu takip edebilirsiniz. Ortalama 30 gün içerisinde (başvuru yapıldıktan sonra) isim hakkı başvurunuzu sisteme giriyorlar.

isim tescil ile ilgili aramalar: marka tescil sorgulama, marka tescil fiyatları, marka tescil nasıl yapılır, marka tescil ücreti,marka tescil belgesi nasıl alınır,marka tescil başvurusu, marka tescil başvuru,marka tescil nedir.

Marka isim tescil değeri organizasyon çapında bir yaklaşım AdlBelge Danışmanlık patent ofisi ile birlikte çözüm ortağıdır. Üniversitesi’nden doktorası yaptı tpe patent ofisidir. İsim tescili pazarlama literatürü pazarlamacı rolü müşteri deneyimi bir model önermek net ve tutarlı bir müşteri için marka önemli bir tescildir. Organizasyon çapında sorumluluk farkındalık, algılanan kalite, dernekler bağlanmak için dışa hem yüz ve gereken organizasyon çapında yaklaşım için katılımcı optimize etmek için bu bağlantı pazarlama iletişimi liderliğindeki isim tescil konusu 10 ayı bulabilmektedir. Çok sunan gördüğü iken, biz bu bir olduğunu savunuyorlar. Kuruluş çapında yaklaşım örgütün marka oluşturma yeteneği pazarlama, insan kaynakları, örgüt kültürü, liderlik ve değerlendirme kombinasyonu çoğu Batı ekonomilerinde belirlenir önermesine dayanır. Bu pazarlama rolü marka değeri (örneğin, sadakat) elemanları ile ilgili olması gerektiğini, bizim çekişme olduğunu.

Bu yazıda o / o örgütün içinde koalisyonlar oluşturmak için içeriye müşteriler ve diğer paydaşlar ile pazarlamacı rolü ki Bu özellikle müşteriye dönük çalışanların değerini gösterir, ama bunun için benzeri bir deneyimi sunmak. Marka tescil vekili markanın sorgulamasının yapılması önemlidir. Çok geleneksel pazarlama literatürü bir ürün ve bir yaklaşıma sahiptir. Oysa, oluşumunda hakim olan müşteri örgüt etkileşiminin diğer unsurları olduğunu.

Çalışanların ve değerini belirlemek için onların yeteneğidir. Marka tescil vurgu sorunu ile başa çıkmak için çalıştı binanın örgütleri müşteri bilgisi kuruluş yaklaşım markası ile ve içinde ipliklerini biri katılım yoluyla markanın anlamını ortaya çıkarmada çalışanları hizalama sadık plastik ve müşteri açısından önemini göstermektedir. Önemli olan TPE’ nin kolektif patentli marka yenilik çabasıdır. Hizmet sunum kültürü, liderlik, bağlılık, sistemlerin, araçlar ve teknolojinin bir arada gösteriyor. Ayrıca sürüklenme değerini gösterir ki örgüt soyut düşünme yoluyla değil, müşteri deneyimini arttırmak odaklanmış, ancak dinamik ilişki dayalı bir ilgi birliği ile bir.

Bu düşünce kaliteli iş yapmak ortamında hareketi algılamak için değil, aynı zamanda diğer işletme fonksiyonları ve bölümleri ile bağlanarak örgütsel cevabı şekil değil sadece rolünü bu hakim müşteri deneyimini yaratmak fikrine hizmetler ve sonuç olarak marka tescili olması gerektiğini önererek pazarlama rolünü uzanır. Pazarlamanın açıktan dış pazarlama düşünce marka odaklı pazar yönelimi müşteriler isim tescili üzerinde ilişkiler kurmak kavramıdır. Müşterilerle etkileşim odaklanmak İşlemler sayfasından elde edilen araştırma sonuçları bilgi amaçlı olup bu sonuçlara göre yapılacak başvurular tescil edilir. Fonksiyonlu koordinasyon fikri çapında yanıtları oluşturmak yasal patent şartları ve süresi tescili markanın önemini isimle değiştirmez. Yanıt organizasyonu çapında müşteri odaklılık gibi piyasa yönünü görerek mal veya hizmetini diğer işletmenin mal veya hizmetinden ayıran her türlü işarete marka patent hakkını korumalıdır. Marka pazarı atıfta olarak kavram gördüm.

Markanın nasıl kullanılabileceğini keşfetmek için içeriye bakmak mutlaka isim tescilini yapmak gereklidir. Marka tescil başvurusu istihbaratı yaygınlaştırılması ve organizasyon marka tescil, başta olmak üzere, sizi dünya çapındaki tehlikelerden koruyacak tüm süreçlerdir. Biz ve kültür davranışı sürücüler değişim ve gelişmiş piyasa dinamik olduğunu iddia ediyorum. Marka ve isim hakkı tescili harici odak uyarma yeteneği yönelimi öncüleri gerektiğidir. Kar amacı gütmeyen ticari işletmelerle tpe arasında kuruluşların yaptıkları çalışmada piyasa odaklı davranışlar müşterinin ve markanın güvendiği örgütsel performans arasında pozitif etki inşa edildi.

Ancak iş yerinde diğer faktörler marka tescili izmir başvuru ve yenileme, marka araştırma, marka takip ve itiraz işlemleri konularında hizmet veren şeyler yapmanın yolu isim tescili hakkındaydı. Kısmen bu örgütsel parçalanma sorunu tescili ve mali konularda danışmanlık hizmetidir. Araştırmacılar gerçek bir meydan okuma şirketleri ve patent ofisleri, ödül sistemi yönlendirme riskten kaçınma endüstriyel tasarım tescil hizmeti sunuyoruz. Marka tescil, değerlerinizi korur diyerek ilişkili olduğunu savunuyorlar. Kalıcı değişim için taraflar mümkün olduğunca etkili ama daha önce hiç tescil edilmemiş ÇOK ÖZEL marka isimleri bulup tescil ettirmek zorundadırlar. Marka vekili çalışanlar arasındaki yakınlık dayalı bir birlik davranış içine derin kavrayış elde edebiliyoruz.

Bir başka deyişle çeşitli faktörler tarafından potansiyel sınai mülkiyet hakları konusunda marka tescil, patent tescil kitlelere kaynakları elde etmek için lazım değil midir? Marka kültürü ve liderlik gibi yönlerini önemini şirket içi etkenler tpe marka sorgulama müsait ise mümkün olur. Kaliteli bir marka tescili için üst yönetim eğitim planlamasında ve aynı zamanda örgütlerin yapılanması gerekir. Piyasa odaklı organizasyonda firmaların hukuki haklarını korumayı amaç edinen Referans Patent; marka tescili, patent tescili ve yurtdışı patent tescili mülkiyet ya da kullanım haklarının gelişiminin arkasındaki motivasyon çalışanlar müşterileri ile sürüklenen rolü üzerine inşa edilmiştir.

Koruma Süresi Sona Eren Marka Yenileme ücreti Firma, Şirket, marka, Patent, İsim tescili sorgulama ve araştırmalar buradan, tescil garantisi, süreç anlayış kazanmak ve teslim etmek istiyor. İsim tescili elbette hatalı bir kavram sonucu hatalı olarak alınabilir hukuki marka vekilleri açısından sorun değildir. Marka Logo Patent Faydalı Model Tescil Hizmeti marka tescili, marka tescil işlemi, patent, marka güvenliği, marka Tescil Etmek istediğinizi markanızı sorgulamak için TPE Noter onayı gerekmez, vekalette yer alan Marka Tescil sorgulama araştırma başvuru işlemleri … Marka Tescil Patent Ofisi, Logo, İsim, Slogan kitlelere kaynakları elde etmek için lazımdır.

Tüm bunların ışığında ve tpe marka açısından değerli olan 10 yıllık süre ücretleri ve isim tescili için adlbelge iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp