ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
hijyen ve sanitasyon
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Hijyen ve Sanitasyon Nedir?

Sağlık insanların sahip olabilecekleri en kıymetli değerdir. Sağlıklı yaşamak ise tek başına sadece insanın elinde olan bir şey değildir. Bunu dışarıda tükettiğimiz bizim kontrolümüz dışında bulunan gıdaları düşünerek söylüyorum. Hijyen ve sanitasyon birbirine yakın iki ifade. Aslında aradaki belirgin fark HİJYEN kelimesinin daha kapsamlı ve kompleks bir ifade olmasıdır.

Hijyen Nedir?

Hijyen, birey ve toplumların insan sağlığının korunması, iyileştirilmesi ve sürdürülebilir olması amacıyla ihtiyaç duyulan tüm bilgileri bünyesinde barındıran geniş bir ilmi uygunluktur. Genel bir yanılsama olarak hijyen ile temizlik aynı şey demek değildir; tıp dilinde hijyen, sağlık bilgisi manasında olup yiyecek ve içecek üretimi yapılan ortamların ve süreçlerin sağlık, temizlik kurallarına uygunluğudur.

Hijyenik ile Temiz Arasındaki Fark

Temizlik; daha çok görülebilir toz ve kirlerin arındırılması işlemidir. Hijyen ise; ortamın sağlığa zarar verebilecek mikroorganizmalardan arındırılmasını da kapsayan bir kelimedir. Hijyen tam olarak sürekli dönen bir süreçtir. Akışı ifade eder. Temiz ise anlık bir ifadeyi belirtmektedir.

Sanitasyon Nedir?

Sanitasyon, araç ve gereç üzerinde bulunan sağlığa zararlı mikroorganizmaların güvenli kabul edilen (kabul edilebileri kritik seviye) bir düzeye düşürülmesini sağlamak üzere ısı ya da kimyasal madde kullanılması gereken süreç(ler)tir.

ISO 22000:2018 gıda güvenliği yönetim sisteminin örneğin mutfak proses ve süreçlerinde (yıkama, temizlik, durulama, soyma, temizleme, doğrama vb gibi) sanitasyon işlemi; mutfak duvarlarının, taban ve tavanlarının, araç gereç ve ekipmanların periyodik temizlikleri, havalandırma sisteminin yeterliliği, doğru ve yeterli aydınlatma sağlanması, bulaşıkların ve ortamda bulunan her şey'in sanitasyonunu ve yıkanmasına sanitasyon süreci denilmektedir.

WhatsApp