ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliğinin Sağlanması Genel gıda ve hijyen kuralları sadece iş yerlerinde değil her yerde aynıdır. Evlerde kendimiz için hazırlıyor olmanın verdiği motivasyon ile hareket ederken maalesef iş yerlerinde bu konuda bazı iş tanımları şartları ve kuralları ortaya koyarak gıda güvenliğini sağlamamız gerekmektedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus; evlerde de tüketmekte olduğumuz gıdaların bilinen genel kurallar dışında biyolojik sağlıklarına önem vermediğimiz görülüyor.

Örneğin dışarıdan aldığımız sebze ve meyvelerin doğru şekilde yıkanması ve hatta mümkünse üşenmeyip sirkeli suda bekletilmesi, yemeklerin iyi pişirilmemesi ve mutlaka yanmamasına dikkat edilmesi, bir kez pişen yemeğin geciktirilmeden tüketilmesi gibi konularda pek doğru olanı yapmıyoruz. Mesela yemeği şöyle hafif yakma konusunda özellikle dolma gibi yemeklerde üstelik seviyoruz da. Halbuki bu yakma işlemi sağlığa aşırı zararlıdır. Çünkü yanma kimyasal bir işlemdir ve yanan gıdalar yapı değiştirir ve artık bizim bildiğimiz şeyler! Olmaktan çıkarlar.

Unutmayalım ki yanmış gıdalar doğrudan kanserojen sınıfına girmektedirler. Hijyen konusunda özellikle elleri sadece yıkamak değil doğru yıkamak önem taşımaktadır. İş yerlerinde ise gıda güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş ISO 22000 gibi standartlardan faydalanılmaktadır.

WhatsApp