ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Doküman Desteğiyle Kalite Yönetim Sistemi Kurulması

Bilindiği üzere Adl Belge olarak web sitemiz üzerinden uzun zamandır kalite yönetim sistemlerine ait dokümantasyonları ücretsiz olarak paylaşmaktayız. Ancak buna rağmen sistem kurmakta zorlanan kalite yönetim temsilcileri olduğundan bu yazıyı hazırlamayı uygun gördük. Kalite yönetim sistemlerinin tümünün hazırlanması ve uygulanmasının sorumluluğu firmanın sorumluluğundadır. Hiç bir danışmanlık veya belgelendirme firması belgelendirme adayı firmaya döküman desteği sağlamakla mükellef değildir.

Ancak ücretli veya karşılıklı anlaşarak danışmanlık firmalarından gerekli kalite eğitimleri alınarak, dokümanlar konusunda destek sağlanması istenebilir. Doküman, danışmanlık, eğitim ve belgelendirme firmalarının asıl görevleri firmaya sistemin nasıl kurulacağını ve nasıl yürütüleceğini öğretmektir. Böylece firma kalite yönetim sorumlusu aracılığıyla kendi yönetim sistemini geliştirebilir ve yürütebilir. Hazı olarak sağlanan firmanın üzerinde hiç bir emeği ve gayreti bulunmayan yönetim sistemleri uygunsuzdur. Amacı dışındadır. Önemli olan işletmelerin kalite anlayışını bir yönetim sistemi olarak kavramalarıdır.

ISO Kalite Danışmanlık hizmetlerinin temel amacı ve hedefleri; "Hizmet verdikleri firmaya hazır balık vermek değil balık tutmayı öğretmektir."

Bu bağlamda alacağınız belgelendirme danışmanlık hizmet süreçlerinde ki tüm kalite eğitim ve çalışmaları tamamen örneğin alacağınız belge ISO 9001 kalite belgesiyse, size ISO 9001 standartının nasıl bir kalite yönetim sistemine dönüştürüleceği tam olarak öğretilmelidir. Danışmanlık hizmeti bu anlama gelmektedir.

Çoğu işletmenin sandığının aksine danışmanlık hizmeti; firmanızın yerine kalite sistem dokümanlarını hazırlamak değildir.

Nasıl sistem kurulacağını size öğretmektir. Böylece almış olduğunuz kalite belgesinin gereklerini sonraki süreçlerde danışman kuruluşlar olmadan da sağlık şekilde yürütebilir ve gerektiğinde en başından kendi başınıza işlevsel olarak kurabilirsiniz çünkü siz bu eğitimelri alarak danışman yeteneğine ulaştırılmışsınız demektir.

Elbette belgelerinizin geçerli olduğu sürece ek destekler alabilmenizde mümkündür. Yoksa hazır olarak basılı dosyaları almak sadece göstermelik bir işlem olup gerçek durumu yansıtmayacaktır. ISO Kalite belgelerinin gerçek anlamda sağlayacağı tüm yararlardan da vazgeçtiğinizi gösterir.

Dokümanlar sayfamızdan paylaştığımız örnek kalite dokümanları yol göstericidir. Bununla birlikte detaylarda kafası karışan anlayamadığı takıldığı noktalar olan Adl Belge müşterisi olsun olmasın bizleri arayarak ücretsiz destek alabilmekte sorduğu her soruya yanıt verilmektedir. Dokümanlar sayfamızda yer alan yapıya bakarak ve biraz emek sarf ederek, takıldığınız yerlerde tarafımızdan ücretsiz telefon, e-posta ve skype gibi iletişim kanallarından yardım alarak kısa süre içerisinde hem kalite yönetim sistemini hemde nasıl kurulacağını öğrenebilirsiniz.

ISO 9001 Kalite yönetim sistemi nasıl kurulur yazımızı ve diğer kaynak sayfalarımızı inceleyerek sistem kurulumu ve uzmanlığı konusunda kendinizi de geliştirebilirsiniz. Örnek kalite dokümanlarına bakarak kendi sisteminizi kolayca uyarlayabilmeniz amacıyla örnek dokümanların çoğunun için boşaltılmayarak dolu halde bırakılmıştır. Yapmanız gereken bu dolu kısımları (maddeleri) kendi işletme modelinize uygun olarak doldurmaktan ibarettir.

WhatsApp