ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Belgelendirme Bir Süreçtir

Belgelendirme Nasıl Bir Süreçtir? “ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi odağı müşteri memnuniyeti olan danışmanlık denetim ve belgelendirme olarak sistematik altyapıyla yürütülen tüm organizasyon proseslerini kapsar…”

Belgelendirme süreçlerden meydana gelmektedir. Bu süreç anlık görüntülere sahip olmakla birlikte gerçekte kalıcı bir kalite sürecinin takibi neticesinde gerçekleşir. Kalite sağlandığı sürece belgelendirme çalışmaları devam eder. Belgelendirme aşamalarında devinimin iki ucu bulunmaktadır. Bunlardan ilki belgelendirme eğitim ve danışmanlık, diğeriyse belgelendirme firmalarınca yapılan denetim yapısıdır. Bahsettiğimiz bu iki ayrı konu tamamen bağımsız olmayıp biri diğerini tamamlar özniteliktedir.

Burada dikkate değer alınacak hususlardan ilki belgelendirme firmaları ile belgelendirme danışmanlığının farklı ancak ardarda bağlı iki zincir halkası olmasıdır. Belgelendirme çalışmaları danışmanlık ve eğitim ile başlar planlı iç denetimlerle devam eder, iso baş denetçilerinin belirli gün ve sayıdaki denetimleriyle gerçek uygulama süreçlerine başlanmış olur.

Belgelendirme kuruluşların yaşamları boyunca sahipleri ve yönetimleri değişse de sürekli devam etmesi gerekli olan Ar-Ge, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Lojistik, Kalite Yönetimi, Kalite Kontrolleri, Muhasebe kısacası tüm prosesleri detaylı olarak dinç tutarak sürekli gelişerek ilerler. Aslında marka olmak, kurumsallık kazanmak demek tüm belgelendirmeden sonraki belgelendirme döneminin anlık tüketiciler gözündeki hatırladığı çok sayıda özelliğidir.

Müşterilerin giderek artan istek listesi karşısında alınabilecek en faydalı önlem müşteriler ile güçlü ilişkiler kurmak, müşteri ilişkileri prosedürünü düzenlemek ve bu prosedüre harfiyen uymaktır.

İşinizi zaten yüksek standartlarda gerçekleştirirseniz zaten gerekli bu şartlara da uyuyorsunuz demektir.
ISO 9001 Belgelendirme

Çok önemli olmamakla birlikte tamamen netice odaklı olup REKLAM VE PRESTİJ amaçlı alınan ve işletmede ISO 9001 kalite yönetim sisteminin uygulandığını gösteren belgelere verilen isimdir. ISO 9001 Belgelendirme diğer tüm standartlar içerisinde ortak bir ifade olarak kullanıla gelmiştir. Ancak çoğu zaman iso belgesi ile anlatılmak istenen ISO 9001 belgelendirme A4 boyutunda basılmış sertifikadır.

Önemli olan ise ISO 9001 yönetim sisteminin tüm dokümanlarıyla uygulanıyor olmasıdır. ISO 9001 tüm Dünya’da 1 milyon 100 binin üzerinde firma tarafından uygulanmakta olan bir sistem durumuna gelmiştir.

WhatsApp