ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Akreditasyonsuz ISO 9001 Geçerli Midir?

Ek Dosyalar: 

akreditasyon_zorunlu_mu.ppsx

ISO 9001 belgesinin akreditasyonlu olması gerekli midir? Akreditasyon herkesin anlayabileceği biçimde ifade etmek gerekirse “Tanınırlık, Yetkilendirilmiş” kelimeleri ile ifade edilebilmektedir. Bugün akreditasyonlu iso belgesi denildiğinde akıllara gelmesi gereken tüm dünyada geçerliliği kabul edilmiş akredite bir kuruluş tarafından onaylanmış iso belgesi‘dir.

Akreditesiz Akreditasyonsuz  Nan Akredite (Akredite Olmayan) ISO Belgesi Geçersiz midir?

Hayır, akreditasyonsuz belgeleler geçersiz demek değildir. ISO kalite belgeleri temel anlamda sertifika hükmünde olup yasal belge niteliğinde değildir. Tamamen gönüllük esasıyla hareket edilen alınması yasal olarak zorunlu olmayan belgelerdir. Dolayısı ile bu açıdan bakıldığında akredite olmayan iso 9001 belgesi kullanılabilmektedir. Burada asıl öenmli olan alınacak iso belgesi değil, belgeyi alan kuruluşun iso 9001 standardını ne kadar uygulamakta olduğudur? Ehliyetiniz var ancak araç süremiyorsanız bir anlamı olmayacağı gibi iso belgeniz mevcut ancak sisteminiz yoksa durum örnektekiyle aynıdır.

ISO 9001 belgesinin akreditasyonlu olmaları özellikle TURKAK AKREDİTASYONU önerilmekle birlikte TURKAKSITE/SSorulanSorular.aspx linkinde:

“Akreditasyonla ilgili ulusal ve uluslararası düzenlemeler, bu konuda bir mecburiyet getirmemektedir. Akreditasyon, tamamen gönüllülük esasına dayanmaktadır. Genellikle; uygunluk değerlendirmesi hizmetlerinin verildiği serbest piyasa ekonomileri, laboratuvarları ve belgelendirme kuruluşlarını akredite olmaya sevk eder. Bir laboratuvar veya belgelendirme kuruluşunun akredite olması ona itibar kazandırır. Belgelendirme kuruluşları ve laboratuvarlar; akreditasyonun dışında kalarak da hayatlarını idame ettirebileceklerini, müşteri bulabileceklerini ve müşteriyi tatmin edebileceklerini düşünüyorlarsa akredite olmadan da hizmet vermeye devam edebilirler. Serbest piyasa ekonomisinde kamu otoriteleri bazı alanlarda akreditasyonu zorunlu uygulama haline getirebilmektedir.” ifade edilerek akreditesiz iso belgesi alınabileceği açıklanmıştır.

Ancak ISO belgelerinizin TURKAK akreditasyonlu olmasını önermekle birlikte esas önemli olan konunun ISO 9001 Kalite yönetim sisteminin işletmede uygulanmakta olması gerektiğinin de altını çizmek gerekir. Eğer işletmeniz de ISO 9001 sadece belge olarak var ancak içi boşsa yani sistemi uygulamıyor ve güncel tutmuyorsanız nereden belge alırsanız alın zaten geçerliliği problem olacaktır.

WhatsApp