ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Ghost R ve EAC Belgesi Nedir Nasıl Alınır

Türkiye' de üretim yaparak Rusya gibi yakın devletlere ihracat yapmak isteyen firmalar için gerekli olan Ghost R ve EAC Belgesi gibi sertifikalar mevcut. Bunlardan özellikle Rusya ya ihracat yapacak firmaların alması şart olan ghost r belgesi. 1993 yılında Rusyanın ithal ettiği ürünler için istediği standartlara uygunluğunu gösteren gost r belgesi bulunuyor.Ghost R belgesinin zorunlu olması tamamen Rus vatantadaşlarını korumak isteyen Rusyanın halkının güvenliğini sağlamak üzere geliştirdiği bir standart. Ghost R Rusya belgesi eac nedir; Rusça da norm anlamına gelmekte olan “Ghost” kelimesi, sonunda bulunan “R” harfi ile de Rusyayı temsil ediyor. Böylece Rusça da Ghost – R “Rusya Normları(standartları)” anlamına gelmiş oluyor.

Rusya ya ihracatını yapmak istediğiniz ürünleriniz için bu belge gerekiyor. Gost-R belgesi; Gıda, petrol ve türevleri, gaz, inşaat malzemeleri, elektrikli ve elektronik ürünler, tekstil, kozmetik ve oyuncaklar gibi neredeyse hemen her ürün grubunu kapsıyor. Bununla birlikte Rusyaya ihracat yapmak istediğiniz halde ghost belgesi istenmeyen ürünler de mevcut. Fakat eğer ürünleriniz ghost kapsamında değilse bunu belirten bir muafiyet yazısını hazırlamanız da gerekli olabiliyor.

Son dönemde bilinmesi gereken önemli bir konu ise; artık Ghost-R belgesinin; Rusya ve bazı çevre ülkelerle birlikte (Kazakistan, Beyaz Rusya gibi) gost belgesinin kapsamının genişletilerek EAC belgesi adını almış olmasıdır. Bu sadece Rusya için değil aslında Dünya genelinde gelişmekte olan bir standart belgeleri oluşturma ve geliştirme trendi neredeyse tüm ülkelerde daha fazla önem verilir duruma gelmektedir. EAC belgesi bir açıdan ülkemizde ki TSE belgesi gibidir.

Her ne kadar ihracatçı firmalar açısından Ghost gibi belgeler maliyeti yükseltiyor gibi görülse de, ortalama geçerlilik süresi 3 yıl olan ve bu süre içerisinde başka bir ödeme talebi bulunmayan bu sertifikalar olmadığın da malesef bu bölgelere ihracat yapmakta mümkün olamamaktadır. Bu nedenle ghost r belgesi talep eden işletmelerin öncelikle alacakları ghost belgesinin getiri ve götürüsünü hesap etmeleri kar zarar açısından menfaatlerine olacaktır.

Ghost belgesi hakkında daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdan hızlı şekilde bilgi edinebilirsiniz.

WhatsApp