ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Türkak Ne Demektir?

TÜRKAK kısaca "Türk Akreditasyon Kurumu" adı verilen kamuya ait akreditasyon kurumudur. ISO belgesi vermek üzere belgelendirme firmaları akredite etmekte olan Türkak, daha çok türkaklı iso belgesi ifadesiyle adını duyurmuştur. Bugün herhangi bir belgelendirme kuruluşu aracılığıyla iso belgesi aldığınızda bu sertifikayı veren kurumun nereden akredite olduğunu sorabilirsiniz. İşte buradaki nereden akredite olduğu sorulduğunda akredite eden kuruluşlardan biri de Türkak olmaktadır.

Burada açıklamaya çalıştığımız konu Türkak' ın kelime olarak ne anlama geldiğinin tam anlaşılmasıdır. Türkak' ın yetki ve görevleri ilgili kanunlarla düzenlenmektedir. Dilerseniz buradan TÜRKAK kuruluş amaç ve yetkilerine buradan yapılan yasa değişikliğine pdf olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ilgili kuruluş kanun metninin ilk paragrafında "Türkak Nedir" sorusunun tam cevabıda açık olarak belirtilmiştir:

"Bu Kanun ile, uygunluk değerlendirme kuruluşlarını akredite etmek, bu kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunmalarını ve bu suretle uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca düzenlenen belgelerin ulusal ve uluslararası alanda kabulünü temin etmek amacıyla, merkezi Ankara'da olmak üzere Başbakanlıkla ilgili, özel hukuk hükümlerine tabi, tüzel kişiliği haiz, kar amacı gütmeyen, idari ve mali özerkliğe sahip, Türk Akreditasyon Kurumu, kısa adı TÜRKAK kurulmuştur."

WhatsApp