ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

JAKIM Nedir? IHI Alliance Arasında Farklar Nelerdir?

IHI Alliance ve Jakim Nedir? Farkları Nelerdir?

JAKIM Malezya hükümetine bağlı Türkiye' deki diyanet işleri başkanlığı muadili bir kamu kurumudur. Çeşitli uluslar arası düzeyde helal belgelendirme kuruluşlarından akredite olmak isteyenlere JAKIM onaylı helal sertifikası verme yetkisini bu kurum sağlamaktadır. Esasen JAKIM, IHI ALLIANCE organizasyonuna oranla çok daha yerel bir belgelendirme akreditasyon yapısı unamktadır.

IHI ise Malezya ve Suudi Arabistan önderliğinde oluşturulan ve İslam birliği üye ülkelerinin de varlığı kabul edip onayladıkları gerçek anlamda uluslar arası helal belgelendirme organizasyonudur. Bu yönüyle kolay anlaşılabilmesi amacıyla örneklemek gerekirse IHI, ISO benzeri bir organizasyondur.

JAKIM ve IHI Malezya helal sertifikası olarak bilinmekteyselerde IHI Malezya hükümetiyle Suudi Arabistan hükümetinin önderliğiyle kurulmuş ve tüm dünyada ve İslam coğrafyasında kabul görmüş helal belgelendirme ve akreditasyon kurumudur.

Bu ayrıma dikkat etmek gerekmektedir. JAKIM sadece Malezya din ve diyanet işleri kurulunun helal belgelendirme yönüyle daha alakalı ancak yerel bir oluşum durumundayken, IHI yine Malezya onaylı ve artı olarak tüm dünyada ki İslam ülkelerininde kurumsal hükümet organizasyon düzeyinde yetkilendirilmiş helal standardlarını geliştiren ve bağlı bulunan ülkeleri bilgilendiren tüm dünyada geçerli helal standardları organizasyonudur.

Her iki helal belgelendirme çalışmasıda geçerli olmakla birlikte kapsamı itibariyle IHI ALLIANCE çok daha geniş kapsama sahiptir. IHI "Dünya Helal Forumu" olarak adlandırılmaktadır. Zaten IHI ALLIANCE(1) ve JAKIM(2) resmi web adresilerini ziyaret ettiğinizde JAKIM' in kendisine ait resmi bir web sitesinin bulunmadığını, Malezya resmi devlet kurum sitesinde (gov.my uzantısı Malezya kamu kurum sitelerinin uzantısıdır.) din işleri yüksek kurumu olarak ayrı bir bölüm altında faaliyet gösterdiğini görebilirsiniz. Bununla birlikte IHI Alliance resmi web sitesinin .org uzantılı olduğunu (org uzantısı uluslar arası ORGANİZASYON kurumlarına tahsis edilmiş bir web uzantısıdır.) ise IHI' nin açılımı olan "The International Halal Integrity Alliance (IHI Alliance)" yaklaşık Türkçe anlamıyla, "Uluslar arası Helal Güvence Birliği" gibi bir yaklaşık anlam görebilmeniz mümkündür.

Özetlemek gerekirse aslında JAKIM ve IHI Alliance kurumlarının kapsama alanı ve anlamları, hangi kurumun ne iş yaptığı sadece web adresleri üzerinden de gayet net anlaşılabilir durumdadır. daha açık ve net ifadeyle her iki akreditasyon yapısıda geçerli olmakla birlikte IHI Alliance tüm dünyada geçerli İslam ülkelerinin ortak olarak desteklediği helal birliğinin öncülüğünde daha geniş kapsamlı ve geçerlilik alanı daha kabul gören helal sertifikasıdır.

WhatsApp