ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001 Belgesi Alan Firmalar

ISO 9001 Belgesi Alan Firmaların Yapması Gereken Çalışmalar Nelerdir? => Belge odaklı düşünülüp tamamen bu hedefler doğrultusunda ISO 9001 belgesi alan firmaların sonrasında genel bir rehavete girdiklerine çoğu kez şahit olduk. Çünkü tüm suyun tamamı birden ilk 3-6 içerisinde içiliyor ve hedefe varılana kadar sarfedilen eforun tümü bir anda boşlukla son buluyor. Halbuki bugün ISO 9001 kalite yönetim sisteminin temel mekanizması aslında sitem kurulup tamamen yerleştikten sonra çalışmaya başlıyor. Tabi tüm bu ilk 3 ila altı aylık dönemde eğer enerjinizi tüketirseniz sonrasında tekrar toparlamak konusunda iso 9001 alan firmalar zorlanıyorlar.

Bu sebeple ilk dönemi daha sakin ve tek amaç ISO 9001:2015 kalite belgesi almakmış gibi değil de gerçekten kalite odaklı bir çalışma ile yürütmek gerekiyor. Tüm enerji ve motivasyonun tümüyle sadece sertifikanın alınacağı döneme yönelmesi daha sonraki süreçte amaçsız ve sıkıcı tamamen rutin bir ISO 9001 kalite anlayışına neden oluyor. Bu durumda işler mecburen ve sadece zorunluluktan ötürü elden geçirilmeye başlanıyor.

Siz aslında ISO 9001 belgesi almak amacıyla çalışan firma değilsiniz. İşletmeniz kalite yükseltmek ve doğru şekilde yönetilmek adına bu danışmanlık ve eğitim sürecini izliyor. Bunu unutmamak gerekiyor. Aksi takdirde yukarıda bahsini ettiğimiz heves kırılmasına maruz kalabilirsiniz. ISO 9001 alan firmalar için süreç “Hadi hayırlısıyla şu belgeyi bir alalım” süreci değildir. Kalıcı bir çalışmanın ilk temellerinin atıldığı bir dönemdir.

ISO 9001 alan firmalar için çalışma kısa değil uzun vadeli dayanım gerektirir. Eğer bu devamlılık sağlanamazsa alacağınız kalite belgesini süs olarak şirket duvarlarından en görünür yerine asmanız gerekebilir. Bu psikoloji genellikle marjinal yaklaşımla kalite danışmanlığı alan firmalarda çokça görülüyor. İlle de marjinal olmak istiyorsanız bu gücü sonraki dönemlere saklayın.

Aslında bu iso danışmanlık ve eğitim süreci “Sosisli sandviç hazırlama benzer” yemeye değil. Yemek için hazırlandığınız süre ki buna yemeğin hazırlanma süresi de dahil, toplam yemeği tüketme süresinden kısadır. Hazırlık sürecinde harcanan heves aslında daha mutedil olması gereken gelişme döneminde ISO 9001 sistemini öksüz bir halde bırakabiliyor. Sonra herkes topu birbirine paslamaya başlıyor. Sıkılıyor yani. Bugün hangi iso 9001 belgesi almış firma çalışanına sorsanız ISO 9001 den artık gına geldiğini! rahatlıkla görebilirsiniz.

ISO belgelendirme firmaları ve ISO belgesi veren firmaların hemen hepsi Uluslararası geçerliliği (akreditasyonu) bulunan kuruluşlardan belgelendirme yetkisi almış kuruluşlardır. Bazı belgelendirme firmaları ISO 9001 ana belgelendirme firmasıyken, bazıları yurtdışında bulunan başka bir akredite belgelendirme firmasından bayilik tarzı anlaşmalarla çalışırlar. Tüm belgelendirme kuruluşlarının ortak yönü kendi belgelerini verdikleri firmaları kendi anlaşmalı iso baş denetçileriyle denetmeleridir. Kalite belgelerini eksiksiz olarak alan ve şartlarına uygun hareket eden firmaların başarısı da kaçınılmaz olacaktır.

WhatsApp