ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
ISO 9001 Belgelendirme Kriterleri
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001 Belgelendirme Kriterleri

ISO 9001 Belgelendirme Kriterleri Nelerdir? ISO “International Organization for Standardization” un baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçeye "Uluslar Arası Standartlar Organizasyonu" biçiminde çevirilen ISO özel bir şirket gibi ticari değil, gönüllü olarak ve ISO üyesi 164 ülkenin ortaklığı ve aktif katılımıyla sürdürülen ve tek amacı standartlar üretmek olan bir organizasyondur. Kar elde etmek gibi bir amaç taşımaz. Tek amacı tüm dünyadaki şirketlerin ortak bir kalite anlayışına sahip olmasını aynı iletişim dilinin paylaşacakları standartlar meydana getirmektir.

ISO 9001 belgesi yönetim sistemi işte yukarıda tarifini yapmış olduğumuz ISO adlı kurumun üretmiş olduğu Kalite Yönetim Standartının kodudur. ISO adı verilen standartlar örgütünün yayınlamış olduğu ISO 9001 belgelendirme şartları iso 9001 belgesi almak isteyen firma tarafından firmada uygulanarak yazılı hale getirilir. Daha sonra firma derki “Biz iso 9001 belgesi standartlarına uygun olarak işletmemizi hazırladık.” Bunun üzerine ISO’ dan bağlantılı olarak yetki almış bir belgelendirme kuruluşu firmanızı denetler. Eğer sizin işletmenizde uymanız gereken şartlar ISO 9001 standartlarına uygun olarak hazırlanmışsa ISO 9001 belgeniz teslim edilir.

Bundan sonra her yılda 1 kez ara denetim yapılarak ISO 9001 belgelendirme şartlarına uymaya devam edip etmediğinize bakılarak belge devamı sağlanır. ISO belgeleri yılda bir ara denetimle birlikte toplam 3 yıl geçerlidirler. ISO 9001 belgesi firmanin ürünlerine değil yönetim yapısına verilmekte olan yönetim kalite belgesidir..! Belgelendirme bir süreçtir, bu süreç sonuç odakli olmayıp sürekli olarak müşteri odaklidir. Bu durum iso 9001 belgesi alan firmalar adına çok sayıda kazanç sağlayacaktır çünkü; müşteri memnuniyeti üzerinde hakimiyet kuran ve müşterilerini iyi dinleyen işletmelerin başarı ve rekabet etme kuvvetleri çok daha yüksek olacaktır. Danışmanlık ve eğitim hizmetiyse ISO 9001 belgelendirme gereksinimlerinde ilk sırada yer almaktadır.

ISO 9001 belgesi almadan önce belgelendirme ve danışmanlık firmaları ile randevu alarak görüşmek çok sayıda fayda sağlayacaktır. Böylece daha fazla veri elinizde birikirken tam olarak ne istediğinizi, hangi çalışma prensipleri içinde kalacağınızı en başından kavramış olursunuz. Bu durum gerek ilk kez ISO belgesini alırken veya sonraki yıllar içerisinde işletmenize çok fayda sağlayacaktır.

WhatsApp