ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19 - 0553 205 39 41
  • info@adlbelge.com
CE Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
VEGAN Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

ISO 9001 Belgelendirme Akreditasyonları

ISO 9001 belgesi alırken sık sık karşılaşılan akreditasyon konusu nedir ne anlama gelmektedir? Akreditasyonsuz iso belgesi sahte mi demektir? ISO 9001 kalite belgesi alırken hangi akreditasyona sahip belgeler tercih edilmelidir? ISO 9001 gibi kalite belgeleri verilirken 3 ayrı yapıda iso 9001 belgesi verildiğini biliyoruz. Bunların Türkak Akreditasyonlu, Uluslararası akreditasyonlu ve akreditasyonsuz iso 9001 belgeleri adını aldığını görüyoruz. Peki bu 3 belge nedir kimler verir ve ne gibi farklılıkları bulunmaktadır. Öncelikle Türkak Akreditasyonlu iso belgelerine göz atalım.

ISO 9001 belgelendirme kuruluşları farklı Akreditasyon yapılarında iso 9001 belgesi verebilmektedir. Bunlardan en önemlisi TURKAK Akreditasyon Kurumunun onay vermekte olduğu “Türkak Akreditasyonlu ISO 9001 Belgesi” dir. TURKAK Akreditasyon kurumunun ilgili standardın şartlarına uygun işletme yapısına sahip olması üzerine aday belgelendirme kuruluşlarını denetleyerek uygun şartlara sahip olduğunu gördüğü belgelendirme kuruluşlarına verdiği Akreditasyon yetkisi ile bu firmalar Türkak Akreditasyonlu iso 9001 belgesi vermeye hak kazanırlar.

Türkaklı ISO 9001

Türkak doğrudan iso belgesi veren bir kurum değildir. Bunun yerine akredite ettiği belgelendirme kuruluşları üzerinden iso belgelerini vermektedir. Türkak her yılın planlanmış denetim tarihlerinde akredite ettiği belgelendirme firmalarını denetleyerek sistemin düzenli işletilip işletilmediği denetler. Türkaklı iso 9001 belgesi almak için Türkak tarafından akredite edilmiş bir kuruluşa başvuru da bulunmak gerekmektedir.
Diğer bir iso belgelendirme sistemi ise Uluslararası akreditasyonlu iso 9001 belgeleridir. Burada hemen belirtmek gerekir Türkak akreditasyonlu kalite sertifikaları da tüm Dünya’da geçerlidir. Buna ek olarak Türkak Akredite etme yetkisine sahip uluslararası bir kurumdur.

Türkak dışında da uluslararası iso kalite belgesi veren firmalar mevcuttur. İşte Türkak dışında iso belgesi vermekte olan yurtdışında bulunan firmaların Türkiye temsilciliklerinden almış olduğunuz iso belgelerine de Türkaksız uluslararası iso kalite belgeleri denilmektedir.
Türkaklı iso belgeleri ile diğer uluslararası iso kalite belgeleri arasında sadece tek bir fark vardır. Belge veren kuruluş Türkak tarafından akredite edilmişse Türkaklı iso belgesi, yok uluslararası belgelendirme yetkisi bulunan başka bir kurum tarafında akredite edilmişse Türkaksız iso belgesi alınmış olunmaktadır. Konu hakkıda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler adlbelge.com adresinden detaylı bilgi isteyebilirler.
Eğer her ikisi de yoksa veya belgelendirme firmaları kendi adlarına bu akreditasyon yetkilerini kullanmadan iso belgesi veriyorlarsa bu tür belgelere de akreditasyonsuz iso 9001 belgesi denilmektedir.

Akreditasyonsuz iso belgeleri de yasal olmakla birlikte uluslararası akreditasyonlu iso belgeleri daha fazla kabul görmektedir. Özellikle kalite yönetim sistemlerine önem veren işletmelere Türkaklı iso 9001 belgesi almalarınız önermekteyiz.

WhatsApp