ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
Adl belgelendirme danışmanlık
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Helal Sertifikalı Ürünler Güvenilir midir?

Helal sertifikası sahibi ürünlerin yüzde 100 garanti helal gıda olması tam olarak kesin değildir. İlgili belgelendirme kuruluşu tarafından izleniyor ve takip ediliyor demektir. Takip edilmediği veya helal konusunda ciddiye alınmadan davranıldığı durumlar oluşabilir. Bu nedenle helal sertifikalı ürünler imal etmekte olan işletme sahiplerinin islami duyarlılıklarının sağlam olması gerekmektedir. Gerek müslüman kamu sağlığı gerekse islami inançları doğrultusunda gıda maddeleri üretimi düzenlenmelidir.

Özellikle ulusal ve uluslararası boyutta büyük olan ve helal gıda olayına haiz ve sahip bulunan markalar helal gıda gündemi oluştuğundan bu yana daha ciddi yaklaşımlar sergiliyorlar. Hiçbir büyük gıda markası ürünlerinde haram olan bir gıda veya gıda dışı içerik tespit edilmesini arzu etmeyecektir. Özellikle halkının çoğunluğunun müslüman olduğu islami bir ülkede daha hassas davranmaktadırlar.

Tabi bunda devletin geliştirmiş olduğu gıda kontrol mekanizaması da etkili olmaktadır. Gıda her alanda her müslüman için önemli bir islami kriterdir. Mutlaka gıda diğer sanayi üretimlerinden farklı açılardan ele alınmalı müslüman tüketici grubunun önceliklerine uygun gıda üretimi teşvik edilmelidir.

En Güvenilir Helal Sertifikası Hangisi?

Firmamız IHI Alliance onaylı ve tüm dünyada geçerli kabul edilen helal sertifikalarını vermektedir.

Aslında en güvenilir helal sertifikası, helal standardlarına uygun, helal sertifika şartlarını karşılayan, yöneticilerinin helal konusunda gerekli tedbirleri alan ve konuya duyarlı firmalara verilen helal sertifikasıdır. Güvenirlik sertifikayla olmaz. Sertifika sadece verildiği işletmenin helal kaidelerine uygunluğunu gösterir belgedir. Güvenilir olansa üretim ve hizmetlerin gerçek boyutunda neler olduğudur.

Neticede ne kadar güvenilir olusa olsun eğer firma denetimler ve dokümanlar dışında helal kurallarını ihlal ediyorsa o helal sertifikasının güvenilir olması daima şüpheli olacaktır.

Dünyada en güvenilir kabul edilen helal sertifikası koşer sertifikası olarak bilinen sertifikadır. Çünkü Yahudilik kurallarına göre tam olarak denetlenen, her denetime 3 ayrı haham gönderen ve şartları tam ve yerinde denetlenen tek sertifika budur. İşin sadece din adamı boyunu değil, ilmi boyutunuda ele alan sistemin ülkemiz kurumlarında uygulanabilmesi için helal konusunda ehil mühendis ve din adamlarından oluşan bir kurum ve kuruma ait tüm islam ülkelerinin kabul ettiği bir helal standardı olmalıdır.

Şu an için bunun yerine getiren Malezya ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin başı çektiği, ülkemizinde dönem başkanı olduğu islam ülkeleri birliği teşkilatına bağlı IHI Alliance kurumudur. Uluslar arası kabul edilen ve güvenilir kabul edilen geçerli helal sertifikası bu kurumun onayladığı kuruluşlardan alınacak olan helal sertifikasıdır. Ayrıca Malezya hükümetinin din işlerine bağlı Jakim kurumunun verdiği helal sertifikalarıda güvenirlik yönünden ehil kabul edilmektedir.

Helal Sertifikası Alan Firmalar Nelere Dikkat Etmeli?

Helal almış olan gıda işletmelerin de mutlaka önceki dönemde de biz zaten helal harama dikkat ediyorduk mantığından uzaklaşması gerekmektedir. Uzun yıllar müslüman ülkede zaten haram gıda olmaz düşüncesiyle yürüyen gıda sistemi malesef sertifika kavramının yerleşmeye ve ilgili bakanlıkların çalışmaları sonuncunda artan iletişim kanallarından bilgi paylaşımının yükselmiş olması helal gıda konusunda ki acı gerçeği ortaya koymuştur. Helal alan firmaların bundan sonraki süreçte daha dikkatli davranması gerekli prosdürleri hazırlayarak yönetimlerinin her aşamasını buna göre organize etmeleri menfaatleri yönünde olacaktır.

Helal Sertifikası Veren Firmalar Bu yetkiyi Nereden Alıyorlar?

Helal vermekte yetkili kuruluşlar belgelendirme yetkisini çoğunlukla yurtdışından ve ağırlıklı olarak Malezya İslami Kalkınma Kuruluşundan almaktadırlar. JAKIM olarak geçen bu kuruluş bir nevi IAF (Uluslararası Akreditasyon Federasyonu) gibi çalışmaktadır. Bunun dışında helal standartlarını kendileri gerekli istişare ve kurul oluşturarak belirleyen ve buna göre helal belge veren firmalar da bulunmaktadır.

Helal Gıda Sertifikalı Sucuk

Helal olmayacak birçok özel durumu olmakla birlikte helal sertifikalı alan sucuku firmalarının en büyük sıkıntısı gıda katkılarının ya hiç kullanılmayacak kadar sıkıntılı veya şüpheli olması yada sorunlu katkılar kullanılmadığından dolayı raf süresinin kısalmış olmasıdır. Sucuk gibi ısıl işlemle üretilen gıdaların boya, lezzet artırıcı, renklendirici katkı maddelerinde yapması gereken bitkisel kökenli ancak fiyatı daha pahalı gıda katkıları kullanmanın mali zorunluluğudur. Katkıların kimyasal veya hayvansal kökenli olanlarının çok büyük kısmı gıda belgesi almaya uygun değildir.

Helal Sertifikası İptal Edilen Firmalar Tekrar Sertifika Alabilir mi?

Eğer bir firmanın helal gıda yetkisi iptal edilmişse ve aynı firma belgesini devam ettirmek istiyorsa iptale neden olan eksikleri gidererek tekrar helal gıda denetimine girebilir. Uygun görülürse helal belgeside alabilir. Ancak bilinçli art niyetle yapılmış problemler varsa o zaman gıda evrakı iptal edilen firmaların tekrar helal şartlarını sağlaması daha ağır kurallara bağlı olabilir. Helal hizmet ve gıda hususları sanıldığının aksine bir kaç basit bir kaç gıda kuralı ile sınırlı değildir.

Önemli olan ise üreticinin islami anlamda helal gıda kavramına bakış açısı ve bu yönde vermekte olduğu güvenin ispat edilebilir olmasıdır. Bu ispat etme “Helal Şartları” dahilinde eksiksiz ve gerekli gıda denetimleriyle sabit olarak yerinde görülmeli ve raporlanmalıdır.

WhatsApp