ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
Adl belgelendirme danışmanlık
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Helal Gıda Belgesi Veren Firmalar

Helal gıda sertifikası veren firmalar yiyecekleri tanımlamak, açıklamak, göstermek ve işaret etmek amacıyla verilen belgelere helal gıda belgeleri adı verilir. Helal damgalı gıda ürünlerini gösterir belgelendirme işlemidir. Helal Arapça İslami bir terimdir. Kökünü Arap dilinden alan Halal kelimesi Türkçe’ de de aynı kelime ile yer almaktadır. Haram olmayan müslümanların güvenerek tüketebileceği tüm gıda ürünlerine helal gıda belgeli ürünler denilmektedir.

Helal gıda belgelendirmesi daha çok ticari işletmeler tarafından ürün ve hizmetlerinin helal olduğunu ispatlamak amacıyla alınmaktadır.

Gıda imal eden kurumlar için helal gıda önemli bir konudur. Helal belgesi almak için helali haramı bilmek ve inanmak gerekir. Helal gıda, müslüman gıda tüketicilerinin hassasiyetleri doğrultusunda inançlarına uygun islami gıda şartlarının yerine getirilmesiyle oluşan sonuçtur. Siz gıda girdilerini islami inanca uygun olarak ekler üretim ve diğer tüm gıda süreçlerini buna göre planlar ve bu plana sadık kalarak yerine getirseniz sağlıklı islami açıdan gayet uygun gıda çıktısı elde etmiş olursunuz. Şimdi helal belgesi nedir sorusu üzerine bir kaç izahat yapalım. Alınması zorunlu bir belge değildir.

İlk olarak Malezya kurumlarınca tarafından verilmeye başlanan müslüman tüketicilerin islami anlamda uygun yiyecek içecek yemek gibi gıda taleplerini karşılamaya yönelik geliştirilen bir uygulamadır. Helal girdi olmadan helal gıda sonucu elde edilemez. Helal gıda üretimi İslami esaslara dayanan süreçler toplamının neticesinde ortaya çıkan bir neticedir. Çağımızın en hayati mevzusu gıda dolayısiyle insan sağlığının korunmasıdır. Buna değer vermeyen işletmeleri tüketicilerin marka değerleri listesinden silinip gitmeleri kaçınılmaz bir sonuçtur.

Helal gıda İslami esaslara dayanan altyapısını tümüyle İslam dininin inanç ve şartlarından alan tamamen İslam kökenli bir kavramdır. Halal arapça bir kelime olup Türkçe’ de “Helal” olarak karşılık bulmuştur. Bu nedenle tüm İslami coğrafyalar da helal gıda alan firmalar ürünlerini daha kolay pazarlama imkanı bulmaktadır. Helal alabilmek için gereken koşular TSE tarafından yayınlanmış ve din işleri yüksek kurulundan bir yetkilinin de kontrolü dahilinde TSE tarafından da verilmektedir. TSE’ den helal gıda belgeleri almak için bizzat TSE’ ye başvuru da bulunarak helal belgelendirme işlemleri nasıl yapılır öğrenilebilmektedir. Türkiye’ de helal belgeyi devlet düzeyinde vermekte olan tek devlet onaylı helal kurumu TSE‘ dir.

Helal belge almak isteyen fakat nasıl alınacağı konusunda şüpheleri olanlara devlet tarafından verilen tek helal gıdanın nasıl alınacağından kısaca söz ettikten sonra diğer helal veren firmalardan helal gıda nasıl alınır buraya da değinmek gerekmektedir. Helal belgelendirme yaptırmak isteyen gıda yiyecek içecek firmalarına farklı alternatif çözümler de sunulmaktadır. Türkiye’ de özel sektörde çeşitli birlikler ve dernekler altında faaliyet göstermekte olan firmalardan da helal gıda almak mümkündür. Helal gıda alınabilecek çeşitli helal kurumlarının tek ortak özelliği helal gıda kelimesini dünya ya belge düzeyinde ilk kazandıran ülke Malezya tarafından akredite edilmiş olmalarıdır.

Helal gıda belgesi nasıl alınır veren firmalar hakkında bilgi

Peki neden Malezya, helal belgelerini talep eden yiyecek içecek besin maddesi üreten işletmeler için seçenek olmaktadır? Bunun ilk sebebi yukarıdaki paragrafın sonunda açıkça ifade ettiğimiz üzere Malezya’ nın helal gıda veren ilk ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca Malezya’ nın şeriatle yönetiliyor olması helal gıda alma konusunda daha rahat davranabilmesinden ötürüdür. Bu rahatlık helal şartları, denetimi, kontrolü ve helal gıda yönetmeliklerinin tek devlet kuruluşu altından onay alabiliyor olmasından kaynaklı olup ayrıca kaynaklarının da müslümanlar için daha önemli olan Kur’an ve Hadisler doğrultusunda oluşturulmuş olmasıdır.

Din ve devlet işlerinin birlikte yönetildiği Malezya bu açıdan daha avantajlı konumda bulunmakla birlikte son yıllar da Singapur gibi çeşitli İslam ülkeleri de dünya helal belgelendirme pazarında söz sahibi olabilmek adına helal kurumları oluşturmaya başlamışlardır. Türkiye’ de faaliyet gösterip yurt dışında bulunan üstte açıkladığımız devlete bağlı yabancı helal belgelendirme kuruluşları tarafınca yetki edinerek helal belge alımı sağlayan firmalar bulunmaktadır. Böylece bu firmaların nasıl helal gıda verdikleri de gayet açık bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca Malezya helal konusunda çok aktif çalışmalar yürütmesi ve ilk olması sebebiyle şu an için dünya da en çok tercih edilen helal gıda kurumlarına sahiptir.

Helal gıda belgeleri nasıl alınır sorusuna yukarıda verdiğimiz iki seçenekli tercihten sonra üçüncü bir nasıl helal alım yöntemi daha bulunmaktadır. Türkiye’ de belgelendirme yapmakta olan firmalar veya farklı isimler altında kurulmuş helal birlikleri, helal gıda denetçilerine sahip özel şirketler, İlahiyat Fakültelerin de anlaştıkları bir fetva kurulu ile birlikte hareket ederek helal belgelendirme yapmakta olan firmalarda bulunmaktadır.

Adlbelge olarak biz Malezya akreditasyonlu helal belgelendirmesi yapmakla birlikte, gerektiğinde danışmak üzere fetvaları ülkemizde geçerli kabul edilen saygın İlahiyat profesörlerinden birinin görüşlerine dayanarak helal gıda vermekteyiz. Bununla birlikte gerekli durumlarda birlikte çalıştığımız saygın helal laboratuvarların da gerekli helal analizlerini yaptırmaktayız. Adlbelge olarak öncelikle işletme sahiplerinin helal haram kavramlarına saygılı bakışı ve konuya muvvafak olması öncelikli tercihlerimiz arasında en önemli yeri almaktadır.

Üç farklı helal gıda alma yollları olmakla birlikte tüm dünya da müslümanlarca kabul edilip yayınlanmış ortak bir helal standartı henüz bulunmamaktdır. Helal şartlarının standart olabilmesi için İslam ülkelerinin tamamı veya çoğunun ortak karşılıklı şekilde üzerinde uzlaşıp imza altına alınarak istişare ile geliştirilmiş ve yayınlanmış uluslararası standart yayımlanması gerekmektedir.

Helal Gıda Belgesini Veren Kuruluşlar

Helal gıda belgesini veren kuruluşların sayısı giderek artıyor. Kurum biraz daha geniş anlamlı. Dernek, organizasyon gibi özel olmayan şirketleri de kapsıyor. Mesela JAKIM Malezya’nın helal belgeci veren kurumlarının adı. IHI – ALLIANCE gibi kurumlarda mevcut. Helal gıda belgesi veren firmalar bulunuyor ve ülkemizde de gayet başarılı çaışıyorlar. Ancak ülkemizde devlet düzeyinde diyanete bağlı din işleri yüksek kurulununda yetkisiyle tek helal gıda veren resmi kurum TSE’dir.

Helal belgelendirme yetkisi bulunan kuruluşların gıda mühendisleri ve anlaşmalı çalıştıkları islami danışma kurulları bulunan firmalarda mevcut. Ürünlere helal alabilmek için öncelikle ister Malezya ister başka helal belgesi veren kuruluşlar olsun bilmediği konularda kurula danışıyor. Kurul onay verirse gerekli çalışmalar başlatılıyor. Hayır derse işletmeye durum bildiriliyor.

AdlBelge ise hem Malezya hem kurul hem de alimlerin görüşlerini alarak fetvalarına başvurarak helal belgelendirme yapıyor. Önce sizden gelen numune ve içerik listesine bakıyoruz. Eğer uygunsa üretiminizde gerekli şartları kontrol ediyoruz. Sorun problem bulunmazsa helal gıdalar için helal taahhütnamesi karşılığında teslim ediyoruz. Helal taahhütnamesi işletmenin bundan sonra helal olmayan ürünleri ve katkıları kullanmayacağını dikkat edeceğini taahhüt eden yazı. Tabi yasal yükümlülükleri olmalı işletmenin.

Örneğin bağlı bulunduğunuz İlçe Tarım Müdürlüğünden gıda işletme sicil kaydı alınması önemli şartlardan birisidir. Haccp şartlarının yerine getiriliyor olması. Yani gıdayı temiz üretiyor olacak. Gıda nın içine toz kir bulaşmayacak. Tuvalet soyunma odası gibi alanların üretim alanlarıyla kontaminasyonu bulunmamalı, eldiveni, bonesi her şeyiyle tertemiz olmalı. En güzeli gıda firmasında helal gıda nedir biz bunu nasıl aldık neler yapıyoruz etraflıca bahseden doküman yapısı oluşturmaktır.

Şartlar sağlandığında iş sadece helal gıda belgesi veren kuruma başvurmak yeterli oluyor. Helal gıda almak zor değil önemli olan devam ettirmek gerekli plana uymak, saygı göstermek yeterli. Zor değil helal gıda belgelerinin fiyatları pahalı değil ama neye göre maliyeti düşük? Parasal olarak bakıldığında getirisi yüksek. Tamam bu gibi manevi konular hakkında işi ticarete döküyor olmak fayda çıkar amaçlı bakmak yanlış gibi dursa da kimse hayrına yapmıyor belgelendirme çalışmalarını.

Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de helal gıda belgesi veren firmalar sayıca giderek çoğalmaktadır. Bu sistem piramidal yapılara benzemektedir. Pimarimitin en altında helal belge veren kurum ya da kurumlar en tepesindeyse helal akreditasyonu sağlayan kurumlar olarak ikiye ayrılabilir. Bu entegrasyonun müşteri yüzüne bakan kısmı helal belge veren kurumlardan söz edelim.

Helal sertifikası almak için önce helal kurumlardan olmak gerekir. Helal olmaksa helal girdilerle sağlanabilir. Bu girdilerin düzenli ve sistematik kontrollerini yürütebilmek amacıyla ekonomik ve faydalı çözümler üretilmelidir. Ekonomi hesabı yapılmadığında helal süreci sekteye uğrayabiliyor. Öyle bir sistem üretilmeli ki şirketin ekonomisini ve müslüman tüketicilerin de güvenlerini sarsmamalıdır. Ancak bu durum geliştirildiğinde kalıcı ve yararlı bir helal belgesi sağlanmış olacaktır. Bu çok öenmlidir çünkü tüm kurumlar kar ederek satış yapmak istemektedirler.

Müslüman tüketiciler tükettikleri gıdaların güvenilir olabilmesi amacıyla üretici kurumları dikkatle incelemektedirler. Helal gıda veren kurumlar açısından öenmli olan Malezya’da bulunan devlet kurumları tarafından akredite edilmiş olmaktır. Bu sadece Malezya’da bulunan JAKIM gibi kurumları değil, Singapur gibi diğer ülkelerin kurumları arasında yer alan helal yapılarını da ilgilendirir.

WhatsApp