ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Helal Gıda Belgelendirmesi TSE İçin Önem Arz Eden Hususlardan Bir Tanesi

Helal gıda belgelendirme TSE

(TSE) Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Yazar: "Helal gıda belgelendirmesi bizim için önem arz eden hususlardan bir tanesi. Bu gerçekten de tüm İslam dünyasının kendi içerisinde önemsediği bir belgedir."

TSE Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Yazar, "Helal gıda belgelendirmesi bizim için önem arz eden hususlardan bir tanesi. Bu gerçekten de tüm İslam dünyasının kendi içerisinde önemsediği bir belgedir." dedi. Yazar, Türk Standartları Enstitüsü, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi konferans salonunda, Gıda Mühendisliği Bölümü ve Gıda Topluluğu ile Karaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen "Helal ve Sağlıklı Gıda" panelinde yaptığı konuşmada, her alanda enstitü olarak binlerce belgelerinin olduğunu söyledi.

Ortalama 50 bin civarında belge sayılarının olduğunu aktaran Yazar; "Yüzlerce belge çeşidimiz var. Her alanda araç muayenesi, laboratuvar belgeleri gibi belgelerimiz var. Helal gıda belgelendirmesi bizim için önem arz eden hususlardan bir tanesi. Bu gerçekten de tüm İslam dünyasının kendi içerisinde önemsediği bir belgedir." diye konuştu. İslam ülkeleri ile ticaret yapan üreticinin önündeki tek engelin helal gıda belgesi olduğunu ifade eden Yazar, şunları kaydetti:

"Ülkemizin özellikle İslam coğrafyasında, dünyada oynadığı rolün prototipini biz bu alanda kurum olarak yürütmeye çalıştık. Her şeyden önce ortak dili konuşmak lazım. Bu ticaretin önündeki engellerin açılması için de geçerli neden. Avrupalı çıkmış, Avrupa içerisinde standart teşkilatını kurmuş. Standartı çıkartıyor Almanya'da kullanıyor, Fransa'da kullanıyor. 2011 yılında, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin standardizasyonla ilgili kuruluşları bir araya gelerek İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü'nü (SMIIC) kurmuşlar ve ilgili helal gıda standartlarını belirlemişlerdir. Dönem Başkanlığını TSE'nin yürüttüğü söz konusu organizasyonun merkezi İstanbul olup, bugün TSE, ilgili standartlara göre helal gıda uygunluk değerlendirmesi, denetim, belgelendirme ve bilinçlendirme faaliyeti yürütmektedir. İşte bu çok önemli."

Panelde, katılımcılara helal gıdanın günlük hayatımızdaki ve dünyadaki önemi hakkında da bilgi verildi. Panele, Karaman Valisi Murat Koca ile Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi rektör yardımcıları, daire müdürleri ve öğrenciler yer aldı.

WhatsApp