ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
Adl belgelendirme danışmanlık
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Helal Belgesinin Sağlayacağı Faydalar?

Helal belgelerinin faydaları konusu uzun yıllardır ülkemizin gündeminde yer alıyor. Öncesinde çoğu kimse müslüman ülkede yaşadığımız varsayımından yola çıkarak yediğimiz içtiğimiz tüm yiyeceklerin helal olduğunu varsaymaktaydı. En azından kimse sorgulamıyordu. Daha düne kadar üzerinde hiç konuşulmayan bu belgelerin ortaya çıkışıyla birlikte tam tartışma konusu haline gelerek gıda gündeminde ki yerini hızlıca aldı. Helal belgeleri uygunsuz veriliyor, böyle belge mi olur türünden çok sayıda tartışma ortaya çıktı. Hal böyleyken kimse bardağın dolu tarafına baktı mı? Kimse bakmadı her konuda olduğu gibi bu konunun da önemi ve gerekliliği anlaşılmadan doğrudan eleştiriler almaya başladı.

Ülkemizde özellikle gıda alanında hizmet ve gıda belgelendirme sektörü daha evvel bu yönüyle dikkati çekmemişken inanca yönelik bu belgenin çıkışıyla daha öncesinde belirli nispeten küçük sayılabilecek belirli kesimler dışında bahsi geçmeyen helal belgeli gıda ürünleri çok konuşulur olmaya başladı. Helal ve önceki dönemde gıda üretimhaneleri sık sık ana haber bültenlerine veya popüler haber programlarına sıkça konu olmuyor muydu? 2015 sonuna yaklaştığımız bu günlerde artık toplum ne yiyoruz sorusunu merak ediyor. Be sadece helal gıda için değil tüm gıda ürünleri için sorulmaya başlamış sorular arasında değil mi?

Böylesine faydalı insanları ne yediğini sorgular konuma yükselten helal belgelendirme çalışmaları gün geçtikçe ilgili bakanlıkların da desteğiyle gıdalardaki çoğu katkının kullanımının kısıtlanmasına kadar devam etmedi mi? Bugün ekmekten 20 küsür katkı kaldırıldı. Tam buğday gibi doğala en yakın yararlı yiyeceklerin önü açılmadı mı? O zaman siz bu helal gıda hikaye diyebilir misiniz? Evet zorlukları yok değil herşey tastamam da yürümüyor olabilir ancak değişimin öncüsü olan sorgulama başladığına göre devamıda gelecektir inşaallah.

Siz bu konuda ne düşüyorsunuz? Bu iş şeye benziyor hani savaşta ilk askerler her zaman şehit olur. Yada en ağır kayıplar en önde savaşanlarda meydana gelir ya buda o türden yaklaşım. Çünkü helal konusu sorgulanmaya başladığından bu yana geçen zamanda pek çok şeyin değiştiğini görebiliyor musunuz? Eksikleri sorarsanız daha çok sayıda eksik var ama zor olsada yol alınıyor. Artık gıda hakkında olumlu yöne doğru ilerleyiş mevcut. Üstelik gıda üreticileri de bu yeni trendi kabul edip yeni duruma göre daha dikkatli ve sağlıklı gıda üretimi konusunda duyarlı yaklaşıyorlar.

Helal gıda diye belge olmaz verilmesin derseniz sorgulanmayan her yediğimizi helal sayarak tüketen ne verilirse onu tüketen topluma doğru iyiden iyiye duyarsızlaşma ihtimali yok mu? Durum böyleyken olması gereken helal çalışmalarının gayretle yılmadan devam etmesi değil midir? Çanakkale savaşında şehit olan ecdadımız (Allah c.c. onlardan razı olsun) kendileri zorluklara karşı yaptıkları cihadın sonunu göremeseler de bizlere bu vatan topraklarını bıraktılar. Sonuç olarak sizler çok sayıda olumsuz eleştiri alıyor olsanız da (ki her yeni başlangıcın temelinde doğasında bu eleştirel bakış olmuştur bundan sonrada olacaktır) gelecekte çocuklarımıza biz en azından gücümüzün yettiğince savaştık insalara helal gıdayı anlatmaya çalıştık deme yüzümüz olmalı.

Biz a dan c ye yaparız sonraki nesil c den t ye sonraki t den z ya ulaşamaz mı? Bugün biz birşeyler yapmaz sorgulamadan yemeğe içmeğe devam edersek birileri bu işleri başlatıp hareket etmezse nasıl olacak? Bir şeyler başladığında zaten hep ilk adımı atanlar en çok eleştiriye maruz kalanlar olmuştur. Aslında bu doğru yolda olduğunuzun göstergelerinden değil midir?

Biz anlatmaya öğretmeye eğitmeye en azından farkında olmak adına elimizden geleni yapmaya çalışarak hem gıda üreticilerinin hemde gıda tüketicilerinin memnuniyetini maksimum düzeylere taşımaya çalışacağız. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi ve sorularınızı info@adlbelge.com adresine iletirseniz sizin için elimizden geleni yapacağız.

WhatsApp