ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • ADL Uluslararası Belgelendirme ve Eğitim Hizmetleri Limited Şirketi
  • 0541 678 36 19 - 0546 678 36 19
  • info@adlbelge.com - 0216 390 22 32
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Helal Belge Mi Yoksa Helal Gıda Mı?

Helal gıda belgesiyle helal gıda yakın anlamlar taşıyor. Arasında fark bulunmamaktadır. Her gıda üreticisi belgesini kendi rızasıyla almaktadır. Yasal olarak böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu yüzden alınan helal işaretli (damgalı) evraka helal belgesi denilmektedir. Yasal açıdan mecburi olsaydı belge denilecekti.

Jelatinler, insülin iğneleri, gıda katkıları… Hayvansal gıda katkılarının pek çoğunda domuz bileşeni mevcut. Olmayanlarınıda kimsayal ile değiştiriyorlar. Geriye de pek sağlıklı helal gıda katkısı kalmıyor. Karmin olmazsa titanyum dioksit o da olmazsa pancar boyası… İyide bunların hepsi zararlı değil mi zaten? Doğalı nedir bunun? Domuz ürünlerinin bu denli yaygın olma nedeni çoğunun Avrupa gibi gayrimüslim ülkelerden geliyor olması. Şimdi onlarda domuz haram değil. Üretimi işlenmesi yetişmesi ucuz.

Severekte tüketiyorlar. Müslüman ülkelerdeyse gıda katkısı üreten firma neredeyse yok gibi. Olanda talebi karşılamıyor. İnsülin iğnesini bulan üreten patentini alan adam hristiyan olunca müslüman da ne yapsın sağlığını düşünüp mecburen kullanıyor. Mecburi olunan bu durumda kullanılması da caiz çünkü ölüm kalım durumu var buda helal olmasa da en azından caiz yapıyor kullanımını. Durum böyle olunca işte bu domuz denen hayvan hemen her şeyde üretime katılıyor.

Jelatin aslında haram değil fakat kesilen hayvan besmeleli mi? et domuz eti mi gibi sorunları bulunmakta. İslami usüllere uygun üretilirse jelatinde pekala tüketilebilir. İş aslında hep dönüp dolaşıp ticari şartlara dayanıyor. İyide hani kalitenin tanımında “Müşteri isteklerinin kar getirecek şekilde karşılanması” vardı ne oldu? Sadece kar getirecek şekilde karşılanması var gerisi yok. Müşterilerin de çoğu memnun. Doğal ve organik diye satılan ürünlere bile güven azalıyor. Köyde yetiştirdim helal bu organik diyorsun da tohumu nereden aldın? Kimse elini hayvan gübresine bulaştırmıyor artık köylerde. Onlarda şehirli oldular!

Anadolu çifçiliği unutmuş yeni nesil kuşaklarla doldu. Yüzlerce dönüm tarım alanında dönüm başına aldıkları desteğe yaslanmış üretmiyorlar. Kim üretiyor peki? Giderek azalan çifçilik sonucunda değerlenene tarım ürünlerini ve hayvansal ürünleri artık şirketler üretiyor. Suda domates üretiliyor artık. Tohumu zaten kısırdı. Gübresi de kimyasal. Toprağı da aldılar elinde şimdi adı kaldı sadece: Domates…. Hemde kışın ortasında… Kırmızı kırmızı… Hepsi aynı boy aynı şekilde parlak capcanlı. Bu hususlara helal gıda belgesi veren firmalar dikkat ediyor olsa da tüketici nasıl veriliyor hangi kriterler helal belgesi veren firmalarca kontrol ediliyor iyi anlamak gerekmez mi?

İş bu sefer ne oluyor müslüman açmı kalacak? Ne olacak fetvalar giderek daha aşağıdan geçiyor kuyrukluyıldız gibi. Her sene biraz daha harama yakın geçen fetvalar duyuyoruz. Bu hengame de Ramazan ayında telefonla programa katılan izleyici soruyor? Sigara içmek orucu bozar mı? Kendisi de biliyor da hoca ağzından bi kaçırsa yanlışlıkla hemen tv yi kapatın fetvayla amel edecek hoca dedi helalmiş..!

Bu konuda islam alimlerine danıştığımızda: “Fetva halın en tababında ki müslümana göre verilir.” demişti. En üsttekilere göre verirsen hır gür çıkar halk zorlanır. Kolaylaştırmak gerekir. Tabi bu büyük tavizler verip harama helal demek boyutunda olamaz.

Kredi kartıyla alıyorum gününde ödüyorum faize girmiyorum diye düşünen müslüman kitle var. Ya da bir kerelik faizle ev alabilirsiniz diyen. Efendimiz (sav) konu hakkında kararsız kaldığınızda vicdanınıza danışın buyururlar hadislerinde. Veda hutbesinde ısrarla yasaklanan anlatılan faiz’e bulaştıktan sonra zaten alışverişte kullandığımız kredi kartıyla besmeleli kesilmiş eti alıp yesek helal olur mu? Kimseyi yermiyor yadırgamıyoruz ama doğrular bunlar değil mi?

Ondan sonra ya siz buraya helal vermişsiniz. Veremezseniz şişesi içki şişesi gibi ithamlarına maruz kalabiliyoruz. Elhamdulillah bizde müslümanız. Malezya Malezya diyoruz da Malezya her helal verdiğimiz ürünü gelip denetliyor mu sizce? Helal gıda vicdani konular arasında önemli yeri bulunan bir sorumluluktur. Bu sebeplerden ötürü helal gıda nedir irdelemek gerekir.

Efendimiz (sav)’in yediklerinin içinde ne olup olmadığını dikkat etmediğini daha çok nasıl kazanıldığını sorguladığını duydunuz mu hiç? Alınteri mi yoksa kolay para mı? Kedisine ikram edilen müşrik kadının verdiği eti Sahabelerine (ra) besmele çekip yeyin buyurduğunu? Kimse ben bu domatesi ya da bu sucuğu kredi kartıyla aldım helal diyebilir mi? Haram da diyemez. Ama konu açıktır.

WhatsApp