Adl Belge Belgelendirme Danışmanlık ve Eğitim Firması
  • Adl Belge Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri
  • 0541 678 36 19 - 0216 390 22 32
  • info@adlbelge.com
güvenli turizm programı
CE Belgesi [medikal] Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 13485 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 27001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  
ISO 45001 Belgesi Nedir Nasıl Alınır?  

Güvenli Turizm Sertifikası Nedir Nasıl Alınır?

Güvenli Turizm Sertifikası Nedir?

Covid-19 salgını nedeniyle alınan bir dizi tedbir kapsamında, tatilini Türkiye'de geçirmeyi düşünen tüm yerli ve yabancı turistlerin ulaşım, konaklama, yeme içme vb gibi her aşamada temizlik, hijyen, mesafe kurallarının kontrol altına alınması ve atlanmadan uygulanması amacıyla geliştirilmiş bir tam kapsamlı önlem programıdır. Böylece hem yabancı hem de yerli ziyaretçilerin tatillerini maksimum konfor ve güvenlik altında geçirmeleri sağlanmaktadır.

güvenli turizm sertifikasyon kriterleri

Yeni nomalleşme sürecinde güvenli turizm programının şartlarını yerine getirerek bir dizi belgelendirme denetiminden geçebilen ve güvenli turizm belgesini alan oteller, tatil köyleri, restoranlar, tesisler hem gerekli koronavirüs tedbirlerini almakta hemde nasıl uygulayacağını açıklayan detaylı kontrol listeleriyle gereknli önlemleri atlamadan yerine getirmiş olmaktadırlar.

“Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” dünyadaki ilk örneklerinden biri olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın liderliğinde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör taraflarının iş birliğiyle hazırlanmıştır.

Güvenli Turizm Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı şartlarını yerine getiren; tur ve transfer amaçlı taşıtlar (tur firmaları gibi), yeme içme tesisleri (cafe, lokanta, restoran gibi), konaklama tesisleri (oteller, moteller, tatil köyleri gibi) firmalar belgelendirme denetim başvurusu yaparak sertifilarını alabilmektedirler.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Başvurusu

Adlbelge güvenli turizm sertifkası vermemekte olup bu sayfa sadece bilgilendirme amaç hazırlanmıştır. Destek ve belgelendirme başvurusu ve detaylı bilgi için sadece güvenli turizm sertifikalandırmaya yetkili firmalar tarafından verilmektedir. Ayrıca güvenli turizm sertifikası almak için TSE'yi ziyaret edebilirsiniz.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Şartları Nelerdir?

Güvenli turizm sertifikasyon kriterleri için aşağıdaki değerlendirme formlarında yer alan kontrollistelerini inceleyebilirsiniz. Değerlendirme kriterleri hakkında daha fazla bilgi için TGA web sitesini inceleyebilirsiniz.

Konaklama ve yeme-içme tesislerimizi ayrı ayrı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlarda denetleyerek, güvenli turizm sertifikasını vermeye yetkili olan akreditasyon firmaları hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yaparak bunlara ilişkin raporlar düzenleyecek ve başvuruda bulunan tesislere düzenli olarak denetçi gönderip kriterlere uygun hizmet verilip verilmediğini denetleyecek.

Belgeyi alan işletmeler (tesisler) Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinde duyurulmaktadır. Güvenli turizm belgesinin logosu, belgeyi alan tesislerinin tüm ziyaretçi ve çalışanlar tarafından görülebilen alanlarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki "kare kod sayesinde" tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecek. Bu sayede tüm sürecin güvenilir ve şeffaf olması sağlanacaktır.

Güvenli Turizm Sertifikası Alan Otel Restoran Kafe ve Tur ve Transfer Araçları